„Разговарял съм с колегите. Не е изненада за мен преместването ми от правна комисия“. Това каза пред журналисти в кулоарите на парламента Явор Божанков от парламентарната група на „БСП за България“. По-рано днес той бе освободен като член и заместник-председател на Комисията по правни въпроси и стана член на тази по конституционни въпроси.
Депутатът посочи, спазвайки добрият тон, че това не е станало без негово знание и допълни, че няма нищо драматично. „Отстраняване, изключване не е точен термин, не е точната дума, тъй като заедно с колегите сме го решили това“, посочи Божанков.
„Комисията по конституционни въпроси е не по-малко важна“, каза още Божанков. Той заяви, че ще продължи работата в нея с всички усилия, и смята, че там ще бъде полезен.
Подобна смята обаче първо, е необичайна в практиката на парламента – подобни смени се правят доста рядко. Второ, промяната идва на фона на ключовото гласуване по въпроса дали да се върне хартиената бюлетина, към което отношение има именно Комисията по правни въпроси, която е ресорна за проектите за промени в Изборния кодекс.
Въпросната комисия вече одобри на първо четене връщането на хартията в изборния процес, като предстои и второ гласуване. При първото гласуване Явор Божанков не гласува заедно с останалите депутати от БСП, които подкрепиха връщането на хартиеното гласуване. В интервю за „Капитал“ той аргументира решението си с това, че е защитавал въвеждането на машинното гласуване в миналото и не може така лесно да пренебрегне аргументите си оттогава.
В същото интервю обаче той посочи, че агресорът в тази война е ясен – и това е Русия, че не можем да стоим и да гледаме отстрани. Божанков илюстрира нападението над Украйна със случаите на домашно насилие и посочи, че на жертвата трябва да се помага, а аргументът „това си е тяхна работа, да не се месим“ трябва да бъде изоставен.
Вчера Божанков отказа да гласува „против“ решението за предоставяне на оръжие на Украйна, както направи огромната част от парламентарната му група. Той не издигна и табелка с надпис „МИР“, както направиха колегите му от БСП.
На въпрос днес, свързан с думите му за Украйна, Божанков каза, че всеки има право на собствено мнение, на нюанси, че това се зачита в БСП. „Факт е, че щом мога да говоря и да изразявам мнението си, има свобода и демокрация“, допълни той.
„Обсъдихме го, включително и по негово желание, премества се в конституционната комисия“, посочи лидерът на БСП Корнелия Нинова в отговор на въпрос. По думите ѝ решението е било обсъдено вчера или онзи ден. „Никакво интервю не сме вземали предвид“, каза тя.
Фактът обаче е налице – Божанков отказа да гласува „против“ оръжието за Украйна, заяви публично, че на Украйна трябва да се помага, демонстрира и своето несългасие хартиената бюлетина да бъде върната.
Дали БСП ще толерира инакомислие в редиците си, или ще се опита да прекрати кариерата на Божанков – предстои да разберем.
Още вътрешнополитически новини – четете тук.