„В едно от последните си действия като министър на правосъдието и „пазител на държавния печат“, днес с удовлетворение подписах Указа за обнародване на Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, с който се осигуряват адекватни ресурси за независима и ефективна работа на Европейската прокуратура в България. За да може България, като държава-членка на ЕС, с достойнство да изпълнява поетите ангажименти“. Това написа във Фейсбук министърът на правосъдието в оставка тази вечер.
„Европейските делегирани прокурори се обособяват в самостоятелна структура в прокуратурата със собствена администрация, делегиран бюджет и самостоятелно секретно деловодство. Със заключителните разпоредби на закона изрично се урежда правото на европейския прокурор и европейските делегирани прокурори да искат използване на СРС и да използват събраните от тях данни и веществени доказателства по дела от компетентност на Европейската прокуратура“, пише още тя.
„С приемането на този закон българският парламент устоя на всички опити властта на главния прокурор да бъде засилена или установена и върху дейността на европейските делегирани прокурори. От години гражданите окачват справедливост и настояват злоупотребите с евросредства да бъдат разследвани, а виновните да бъдат изправени пред съда. Този закон прави необходимата стъпка в тази посока“, заяви Йорданова.
Преди броени дни депутатите приеха законопроекта, който гарантира независимостта на европейските делегирани прокурори и ги отделя в сграда, различна от тази на българската прокуратура.
По време на обсъжданията против законопроекта се бориха основно Александър Несторов от ДПС, Бранимир Балачев и Радомир Чолаков от ГЕРБ, както и Петър Петров от „Възраждане”. Въпреки това предложението беше прието с гласовете на ИТН, ДБ, ПП и БСП, а всички предложения, които бяха неподкрепени от ресорната комисия не бяха приети и от депутатите. Повече ТУК.
Още вътрешнополитически новини – четете тук.