Борисов Брюксел
На снимката: Министър-председателят Бойко Борисов и германския канцлер Ангела Меркел

Ангела Меркел и Бойко Борисов са блокирали по-твърди европейски санкции срещу Турция, пише изданието „Юроактив“, позовавайки се на дипломатически източници. Срещу строги санкции са се обявили още и Испания, Италия, Малта и Унгария. Австрия е подкрепила наказателните мерки, докато Франция, която първоначално настояваше за твърд отговор на Европейския съюз, е укротила реториката си срещу Анкара.

Френското издание „Монд“ пък твърди, че най-силна позиция срещу санкциите са изразили Унгария и България, които според вестника не искат да застрашат добрите си търговски отношения с Анкара.

На приключилата среща на върха европейските лидери разшириха списъка със санкционирани физически лица и се договориха за изготвяне на доклад до март 2021-ва година за състоянието на отношенията между Турция и Европейския съюз в сфери от политиката до търговията. Освен това Брюксел обяви, че ще координира действията си спрямо Анкара с новата администрация на Съединените щати.

Президентът Реджеп Ердоган пък благодари на тези държави-членки, които са  допринесли за смекчаване на санкциите.

„Разумните страни членки на ЕС предотвратиха играта срещу Турция. И на следващата срещана върха през март има очакване, че този въпрос отново ще бъде обсъждан. Трябва ясно и открито да кажем: Не е възможно да бъде решено нищо срещу Турция на следващата среща на върха в Брюксел“, каза Ердоган.

Не всички обаче споделят оптимизма на турския президент, като изходът на срещата, според анализатори, представлява най-острото предупреждение от Брюксел към Анкара. Освен това ЕС изрази готовност да координира бъдещи санкции със САЩ, а според „Ройтерс“ Вашингтон се готви да санкционира отбранителната индустрия на Турция заради руските комплекси С-400 /това се потвърди от прясната новина, че военният бюджет на САЩ е гласуван в Сената със санкции срещу Турция/.

„Ди цайт“ подчертава, че ЕС оставя вратата отворена за диалог,  а „Монд“ и други германски медии писаха, че Меркел е склонна на забрана за износ на оръжия към Турция и е използвала този аргумент, за да успокои Гърция.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук