На големите супермаркети и магазини на територията на цялата страна е забранено да използват пластмасови торбички за еднократна употреба – с цел запазване на природните ресурси и намаляване на количеството отпадъци за рециклиране.
Забраната е влязла в сила от 1 януари 2019 година. Промените в Закона за опазване на ресурсите и насърчаването на рециклирането на отпадъци включват 2 000 търговски обекта на големи търговски вериги, както и 11 000 супермаркети с търговски площи от 165 кв.м.
Нарушенията на забраната включват глоби до 2 680 долара. Търговските обекти са инструктирани да предлагат на клиентите чанти от плат или хартиени торби. Засега е позволено да се използват пластмасови торби само за опаковане на мокри продукти – например месо и риба.
18 000 пекарни в Южна Корея също няма да могат да предложат на клиентите си безплатни пластмасови торбички. Правителството на страната предупреждава, че за подобни ограничения трябва да се готвят перални и обекти за химическо чистене.
Днес пластмасовите торбички са забранени в държави като Сингапур, Бангладеш, Тайван. Многократно са наблюдавани случаи на запушване на канализационни шахти и дори наводнения поради запушени речни корита. Не можете да използвате пластмасови торбички в някои щати на Индия – например, в Мумбай, заловени с пластмасови торбички, чаши или бутилки, ги грози глоба в размер до $ 367 .
В Танзания производството, вносът или продажбата на пластмасови торбички се глобяват с 2000 долара или една година в затвора. Производството, продажбата и вносът на найлонови торби в Руанда е строго забранено. В Китай също така е забранено да се произвеждат, продават и използват пластмасови торбички – за сега: с дебелина на материала по-малка от 0,025 мм.
През октомври тази година Европейският парламент гласува за пълна забрана на пластмасовите съдове и други пластмасови изделия за еднократна употреба в Европейския съюз. Този закон трябва да влезе в сила до 2021 година.
От април 2019 г. в Грузия също ще бъде забранено използването на найлонови торбички.