европейска отбрана

Преди изборите за Европейски парламент се говори по много и най-различни теми, но като че ли темата за възможностите и перспективите пред европейската отбрана яростно отсъства от вече започналия дебат между политическите сили. Това заяви председателят на Комисията по отбрана в Народното събрание Константин Попов.

Константин Попов
на снимката: Председателят на Комисията по отбрана в Народното събрание Константин Попов

Попов говори при откриването на международната конференция „Европейската отбрана – възможности и перспективи“, която се провежда под неговия патронаж.

В момента подхождаме към изборите за нов Европейски парламент, каза Попов и добави, че е имал възможност да се запознае с някои от платформите на основните кандидати в тези избори.

„Лично аз съм убеден, че следва да продължим усилията си в посока на евроатлантическата принадлежност на България. В общата политика за сигурност и отбрана ще трябва да продължим да работим за изграждането на общ отбранителен капацитет като европейски стълб на НАТО, увеличаване на разходите за отбрана, така че да достигнат до 2% от БВП, засилването на отбранителната мобилност на ЕС, създаването и работата на европейския фонд за отбрана, а защо не и засиленото сътрудничество между ЕС и Великобритания, включително и след Брекзит“, посочи той.

Председателят на Софийския форум за сигурност Йордан Божилов коментира, че дебатът за бъдещето на европейската отбрана няма да е лесен.

„Имаме различна оценка на рисковете и заплахите в отделните европейски държави, а от там и различия в амбициите – това към какво следва да се стремим, каква да бъде европейската отбрана“, бяха сред причините, които той изброи.

Йордан Божилов каза, че имаме различна отбранителна култура.

„Някои държави могат да взимат решения много по-бързо от други. Някои държави имат по-сериозни амбиции за решаване на проблеми извън европейския континент. Различна степен на развитие на отбранителните способности също ще бъде сериозно предизвикателство пред общата европейска отбрана“, посочи той.

Тук постави и различията в индустриалната база и различните икономически интереси на държавите.

За обща европейска отбрана на нов глас заговори френският президент Еманюел Макрон, според когото ЕС трябва да е единен и силен срещу заплахим идващи от Изток. Създаването на обща европейска армия обаче би било тежка задача, категорични са експертите.

Дебтаът по въпроса все ще върви на наднационално ниво, но в България той изниква спорадично и не се обсъжда в дълбочина.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук