училище ваканция

Дни преди официалния старт на новата учебна година публикации в социалните мрежи отново възбудиха недоволство сред българите с една вечно повтаряща се тема – отпадане на български класици и произведения от програмата.

Подходът е същият както и при предходни „кампании“, които целят да предизвикат недоволство, да заблудят публиката, че някой опитва да „открадне“ и „замени“ българската култура и история.

На прицел за пореден път са творби като „Даваш ли, даваш, Балканджи Йово“, „Къде си, вярна ти любов народна“, „История славянобългарска“, за които е имало дебат през 2016 година по повод новите програми в училищата.

Тогава наистина е имало предложение за отпадане на тези произведения, но след бурна обществена реакция до осъществяване на тези намерения не се стига.

Заради неразборията с учебните програми поста си загуби тогавашният министър на образованието Тодор Танев. „По света и у нас“ има репортажи по темата от 25 януари и от 16 март 2016 година, които обясняват какво се случва с тези произведения, припомня БНТ.

„Нов скандал с учебниците“: Фалшива новина от 2019 г. отново се вихри във Facebook

„Родната реч“ наистина не е вече в програмата по литература за пети клас, но се изучава в началния етап, във втори и трети клас. „Даваш ли, даваш, Балканджи Йово“ се учи по история в шести клас.

Проверка на националната телевизия установи, че „История славянобългарска“ е в учебната програма, но е преместена в 9 клас, „Къде си вярна ти, любов народна“ е в програмата за 6 клас за час по „Музика“, а „Хубава си, моя горо“ е в програмата по литература за 6 клас.

„Вятър ечи, Балкан стене“ се учи по литература в 7-и клас.

Изброените произведения са посочени в публикациите във Фейсбук, в които се твърди, че са отпаднали от програмата.

Нова истерия: 3 март е заличен от учебник за деца в чужбина. Да, ама не!

„След приемането на новия Закон за предучилищно и училищно образование не са отпадали и не са подлагани на обсъждане отпадане на произведения на български автори от учебните програми“, са съобщили от просветното министерство за БНТ.

При подобни дезинформационни кампании от програмата доста често „отпада“ и „Аз съм българче“, а също така и че националният празник 3 март е „заличен“ от учебниците по история.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук