Димитър Главчев
Снимка: БТА

Новият служебен кабинет, който беше определен от анализатори като „политически балансиран“ и има за основна задача организирането и провеждането на честни избори, се захвана с назначения в ключови институции.

Една от тях – митниците, остана без ръководство, след като ДАНС и антикорупционната комисия, която от 1 март има правомощия по провеждане на разследвания, проведоха съвместна акция по разследване на контрабанда.

В рамките на по-малко от 24 часа новата служебна власт постави нов директор на Агенция „Митници“, освободи главния секретар на МВР и назначи нов и избра нов ръководител на ключовата държавна компания „Булгартрансгаз“.

Новият външен министър станал посланик с предложение на служебното правителство Радев-Донев

Още снощи с искане до президента, а днес и с негов указ, беше сменен главният секретар на МВР Живко Коцев. Професионалната фигура на вътрешното ведомство от една седмица е в центъра на скандал, който го обвързва с контрабандни канали.

Към този скандал беше прикрепен и бившия вътрешен министър и депутат от ПП-ДБ Бойко Рашков. Именно той беше министърът, по чието време беше арестуван лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Малко преди това, като председател на Бюрото за контрол на СРС, той беше първият държавен чиновник, който пряко посочи прокуратурата като механизъм за притискане на политически неудобни фигури.

На мястото на Живко Коцев е назначен спорен в средите на МВР кадър – досегашния му заместник Димитър Кангалджиев. Бившият вътрешен министър в правителството на президента Румен Радев Иван Демерджиев обяви в началото на януари, че за зам. главния секретар на МВР имало оперативна информация за покровителстване на мигрантски канали.

„Щом е възможно заместник главният секретар на МВР да е замесен в трафик на мигранти – има такава изтекла оперативна информация, какво да говорим за редовите служители и за начина, по който се опазва българската граница“, коментира пред bTV Демерджиев на 8 януари.

Служебният кабинет положи клетва. Компрометирано МВР и приближен до Радев организират изборите

Заради замесването на името му Кангалджиев се закани да съди Демерджиев, припомня тогава в своя публикация „24 часа“.

Въпросният човек беше на доста по-нисък пост. Не може да се допуска хора с такава биография да достигат до постове в подножието на най-високите. Ако имах достатъчно информация за извършено престъпление, той щеше да бъде отстранен. Когато се назначава служител, се взема справката му. И когато се вземе кадровата справка, там се вижда, че има такава информация. Когато се види това, той не може да бъде допускан до такова ниво на управление, защото това говори много ясно на колегите му, коментира тогава Демерджиев.

По време на „Костинбродската афера“, която беше раздухана от Мая Манолова като депутат от БСП и Николай Бареков – по това време водещ във финансираната от КТБ ТВ7, Кангалджиев е началник на група „Криминална полиция“ при РУП – Костинброд, след което до 2016 г. – началник на РУ – Ботевград.

От 2016 до 2019 г. заема поста началник на сектор в отдел „Криминална полиция“ в ГДНП.

От 2019 г. поема поста началник на сектор в отдел „Специални операции“ в ГДБОП, а от 30 май 2021 г. до 27 септември 2023 г. е заместник-директор на главната дирекция. Преминал е допълнителни курсове и специализирани обучения. Награждаван многократно за постигнати високи резултати в служебната дейност.

Със заповед на министъра на вътрешните работи, от 28 септември 2023 г., временно е преназначен на длъжност заместник главен секретар на МВР, а със заповед от 30 ноември същата година е титуляр на позицията.

Друго ключово назначение, което правителството на Димитър Главчев прави е в

митниците. На поста е назначен Георги Димов, досегашен зам. изп. директор на НАП.

Той поема поста от задържаната с обвинение за участие в ОПГ Петя Банкова, която беше свързана с контрабандния канал и бившия вече главен секретар на МВР Живко Коцев.

Кирил Равначки пък е новият директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД. В периода от 2019 г. до началото на 2023 година Равначки е изпълнителен директор на „Газов Хъб Балкан“ ЕАД.

Държавната компания е част от „концепция“ за изграждането на газовия хъб, част от който е и газопровода „Балкански/Турски поток“, пътната карта, за който и до днес е в неизвестност.

До декември 2023 г. той е член на общото събрание на Европейската Асоциация на енергийните борси в Европа. Представител е на България в управителния координационен съвет на общата платформа за покупка на природен газ, създадена в края на 2022 година от Европейската комисия. От февруари 2023 г. Кирил Равначки е член на Управителния съвет на „Булгартрансгаз“ ЕАД. От 2012 до 2018 г. работи в газопреносния оператор като специалист в отдел „Финанси“, както и като директор на управление „Анализи и международна дейност“.

Завършил е специалности „Икономика“ и „Бизнес администрация“ в Американския университет в България.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук