1026 сигнала за по малко от три месеца са били попадени за деца в риск заради родителски конфликт. Това стана ясно по време на кръглата маса „Родителите – конфликтите – агресията и закрилата на децата“, която се проведе в парламента и бе организирана от комисията по въпросите на децата, младежта и спорта съвместно с Държавната агенция за закрила на детето.
Само в 59 от случаите социалните работници не са открили риск за детето, докато в 289 случая е започнала работа с мярка за закрила в семейна среда и основно чрез насочване за ползване на социални услуги.
След осем от сигналите пък е предприето настаняване в семейството на близки и роднини. В преобладаващите случаи – 678, не са взети конкретни мерки, но проблемните семейства се наблюдават от органа за закрила на детето на местно ниво.
За учебната 2013/2014 случаите на насилие при децата са 3268, а през миналата 2016 г. – 7017, като е очевидно двойното нарастване на тези инциденти, свързани основно с тормоз и кибертормоз, отчете зам.-министърът на образованието Деница Сачева.
Социалните работници с тревога алармират, че през последните години има тенденция на запазване на относително постоянен брой деца, израстващи в процес на раздяла или развод на родителите и въвлечени в спора между възрастните.
Тези деца също така са лишени от възможността да осъществяват лични контакти и с двамата си родители, което е основно тяхно право.
Практиката показва, че раздялата на родителите, особено когато има конфликт между тях, дава негативно отражение върху детската личност и психика. Работещите в сферата са обезпокоени от нарастващата агресия сред децата.
Според специалистите трябва да се работи в посока консултации с психолог за предотвратяване на семейни конфликти и бъдещи рискове в семейството, да се полагат усилия за предотвратяване на родителско отчуждение или преодоляването му и социална работа и психологически консултации за нормализиране на взаимоотношенията между детето и отчуждения родител.
Освен това на кръглата маса бе отчетено, че социалните работници са свръхнатоварени и под натиск. Те често са пряко въвлечени в семейните
конфликти, като много пъти родителите ги обвиняват в пристрастие или изискват да се вземе конкретна страна.
Те дори стават обект на нападки и заплахи и също така се чувстват неподкрепени и незащитени да предприемат рестриктивни мерки спрямо несътрудничещите родители.
Властите искат също така да популяризират медиацията като форма за решаване на родителски спорове. Една от предлаганите мерки е да се популяризира медиацията като форма на подкрепа за родителите в конфликт и техните деца.
Възможно решение е да се инициира промяна в Семейния кодекс, с която съдилищата задължително да насочват родителите в процес на раздяла към медиатор или към услуга, която да предотврати задълбочаването на конфликта.
Друго предложение е да се разработи държавен стандарт за регулиране на натовареността на социалните работници, за да не работят с неограничен брой случаи.
За още интересни статии и материали харесайте страницата на Debati.bg във facebook!