Публикувани в четвъртък сателитни снимки показват разрушенията в руската военновъздушна база в Крим, поразена при атака, която подсказва, че Киев може да е получил нов потенциал за удари на далечни разстояния и да промени хода на войната, предаде „Ройтерс“.
Снимките, публикувани от независимата сателитна фирма Planet Labs, показват три почти еднакви кратера, в които сградите на руската военновъздушна база Саки са били ударени с очевидна точност. Базата, разположена на югозападния бряг на Крим, е претърпяла значителни щети от пожар, като ясно се виждат изгорелите останки на поне осем унищожени военни самолета.
Русия отрече самолетите да са били повредени и заяви, че експлозиите, наблюдавани в базата във вторник, са били случайни.
Украйна не е поела публично отговорност за нападението, нито е казала как точно е било извършено.
„Официално не потвърждаваме и не отричаме нищо; има многобройни сценарии за това, което може да се е случило… като се има предвид, че е имало няколко епицентъра на взривове точно по едно и също време“, заяви съветникът на украинския президент Михайло Подоляк в съобщение до „Ройтерс“.
Западни военни експерти заявиха, че мащабът на щетите и очевидната прецизност на удара предполагат наличието на нова мощна способност с потенциално важни последици.
Русия, която завзе и анексира Крим през 2014 г., използва полуострова като база за черноморския си флот и като основен маршрут за снабдяване на инвазивните си сили, окупирали Южна Украйна, където Киев планира контраофанзива през следващите седмици.
„Не съм анализатор на разузнавателни данни, но не изглежда добре“, написа Марк Хертлинг, бивш командир на сухопътните сили на САЩ в Европа, в Туитър, свързвайки се със снимка на разрушенията в руската база.
От мозъчния тръст „Институт за изследване на войната“ заявиха, че украинските официални лица оформят удара в Крим като „начало на контранастъплението на Украйна на юг, което предполага, че украинските военни очакват интензивни боеве през август и септември, които могат да решат изхода от следващата фаза на войната“.
Как точно е извършено нападението, остава загадка. Цитирани са някои украински официални лица, които предполагат, че може да става въпрос за саботаж от страна на проникнали в страната лица. Но почти еднаквите кратери от удара и едновременните експлозии изглежда показват, че е бил ударен от залп от оръжия, способни да заобиколят руската защита.
Базата се намира далеч извън обсега на модерните ракети, които западните страни признават, че са изпратили на Украйна досега, макар че е в обсега на по-мощни версии, които Киев иска да получи. Украйна разполага и с противокорабни ракети, които теоретично могат да бъдат използвани за поразяване на цели на сушата.
Нова фаза
След седмици, през които темпото на сраженията бе намаляло донякъде, украински генерал заяви, че Русия е удвоила въздушните си удари по украинските позиции от миналата седмица насам.
„Самолетите и хеликоптерите на противника избягват да летят в обсега на нашата противовъздушна отбрана и затова точността на тези удари е ниска“, заяви бригаден генерал Олексий Хромов на пресконференция.
Той обаче добави, че интензивността на руската въздушна дейност в южната част на страната е намаляла след разрушенията в кримската база.
През последните дни се водят сражения на изток в град Писки, който се намира в покрайнините на контролирания от сепаратистите Донецк. Подкрепяните от Русия сепаратисти твърдят, че са го превзели, а Украйна отрича той да е паднал.
През март Украйна отблъсна руските сили от столицата Киев, а през май – от покрайнините на втория по големина град Харков. След това през юни Русия превзе територии в източната част на страната в огромни сражения, в които загинаха хиляди войници и от двете страни.
Оттогава насам фронтовите линии до голяма степен не се променят, но Киев заявява, че подготвя голям напън, за да си възвърне южните области Херсон и Запорожие – основната част от територията, завзета след инвазията на 24 февруари, която Москва все още държи.
Русия е укрепила тези региони, но отбраната ѝ зависи от линиите за снабдяване на силите, свикнали да изстрелват хиляди снаряди на ден, отбелязва „Ройтерс“.
Киев се надява, че пристигането през миналия месец на американски ракетни системи, способни да поразяват логистични цели зад фронтовата линия, може да промени баланса в негова полза. Но досега Западът се въздържаше от предоставяне на ракети с по-голям обсег, които биха могли да нанесат удари дълбоко в самата Русия или да засегнат многобройните бази на Москва в анексирания Крим.
Русия заявява, че нейната „специална военна операция“ протича по план, за да защити рускоговорящите и сепаратистите в южната и източната част на страната. Украйна и западните ѝ съюзници твърдят, че Москва се стреми да затвърди хватката си върху възможно най-голяма територия с крайната цел да унищожи Украйна като независима нация.
Загинаха десетки хиляди хора, милиони избягаха, а градовете бяха разрушени.
Всичко за войната в Украйна – четете тук.