Лукойл България петрол

ГЕРБ-СДС предлага отмяна на дерогацията за внос на руски петрол. Предложението бе направено от депутата Делян Добрев в бюджетната комисия.

Според Добрев, “Лукойл” е спечелил милиарди от вноса на нефт у нас, с което е спомогнал за финансиране на руската война срещу Украйна.

Предложените текстове трябва да залегнат в бюджета за тази година, който ще бъде гласуван окончателно до края на седмицата.

От дерогацията, която България използва по отношение на вноса на руския петрол, се възползва единствено от „Лукойл“, коментира Добрев. От това изключение компанията е спечелила милиарди, „които отиват в Русия, за да финансират войната на Путин“.

По тази причина депутатът внесе редакционно предложение Министерският съвет да отмени дерогацията, която ни е предоставена от Европейската комисия, което означава

забраната за внос на петрол от Русия

да влезе в сила веднага и за България, а не от края на 2024 г. Предложението ще бъде внесено като част от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджет, който се гледа на второ четене в парламента.

По време на дискусията в бюджетната комисия депутатите коментираха спешната смяна на представителя на държавата в „Лукойл“. Министърът на финансите Асен Василев уточни още, че в правителството чакат плана на компанията за отказа от руски петрол и как ще стане това,

без да бъдат повишени разходите

за потребителите или да бъде застрашена националната сигурност.

„Имайки предвид, че дерогацията изтича 2024 г., компанията да представи план как стига до нула руски петрол в края на годината. Без това да доведе до недостиг на петролни продукти у нас. Моят съвет е да се направи преглед как да протече този процес, за да не се наруши националната сигурност.“, каза Василев.

По думите му НАП и митниците са там и всичко е наред на пристанището, монтирани са уреди каквито са изискванията на закона.

„Имаме списък от това какво прави „Лукойл“, обезпечаване, измервателни уреди, предлагам един доклад какво трябва да се изпълни. Министерството на транспорта е започнало работа, 24-часово наблюдение си има и в момента. Работят контролните механизми в момента на НАП и митниците. Да се отдели пристанището ще са нужни инвестициите, няма доклад от енергийното министерство. Не съм сигурен кога ще има доклад“, обясни финансовият министър.

Председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев препоръча временно за представител на държавата в рафинерията

да бъде назначен човек

с компетенции – например директорът на Националната агенция за приходите (НАП) или негов заместник.

Още икономически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук