Премиерът на Македония Зоран Заев заплаши президента на страната Георге Иванов с импийчмънт, ако откаже да подпише договора за името с Гърция
„След като гражданите гласуват за него на референдум, парламентарното мнозинство ще поиска импийчмънт на държавния глава”, заяви Заев, цитиран днес от в. „Вечер“, предаде БТА.
Премиерът каза в предаване на телевизия „Канал 5“, че ще направи всичко възможно, за да предотврати евентуално блокиране на договора от страна на Иванов.
„Свърши времето на лъжи, на лични и политически сметки. Македония трябва да излезе напред и вече има шанс чрез своите граждани да реши какво бъдеще иска. Гражданите ще решат по този въпрос“, заяви Заев.
Македонският президент Георге Иванов от своя страна призова премиерът Зоран Заев веднага да започне процедура по искане за отстраняване.
„Призовавам Заев с това мнозинство от две трети, което е необходимо за промени на Конституцията на Република Македония, веднага да започне процедура за уточняване на отговорността на президента и гласуването на импичмънт“, каза още Иванов.
И добави:
„Въпреки заканите и натиска, аз оставам на позицията си, че става въпрос за вреден Договор“, пише още Иванов.
По-късно днес се очаква македонският парламент да гласува ратификацията на договора с Гърция, с което името на страната се променя на Република Северна Македония.
Вчера с 69 гласа „за“ и 40 против депутатите одобриха необходимостта от приемането на проектозакон за ратификацията.
Протестите срещу договора продължиха и снощи пред парламента, като демонстрантите поискаха оставка на правителството и скандираха името на президента Иванов и лозунги като „Не си даваме името, Македония на македонците“.
Демонстрантите обявиха, че няма да се откажат от протестите и ще се събират всеки ден в 20 часа пред парламента, докато договорът не бъде анулиран.
Припомняме, че на 13 юни президентът Георге Иванов отказа да изслуша Зоран Заев и го изгони от кабинета си.
Ако днес парламентът одобри договора, президентът ще има 7 дни, за да го подпише. В случай, че Иванов отново откаже и упражни правото си на вето, Договорът отново подлежи на парламентарна процедура, но тогава ще трябва да бъде гласуван с абсолютно мнозинство – 61 депутати трябва да гласуват „За“ в 120 местния македонски парламент.
След това документът отново ще отиде при Иванов, а той, според Конституцията, е длъжен да го подпише.
Припомняме обаче, че през март президентът наруши основният македонски закон като отказа да подпише, след като вече веднъж беше върнал, закона за езиците, според който албанският трябваше да стане втори официален.
Прилагането на Договора с Гърция ще се извърши поетапно. Ще влезе в сила, след като двете държави го приемат съгласно вътрешните процедури. Но, ако някоя от страните не приеме Договора в съответствие с вътрешните процедури, това ще означава, че той не важи.
Последната дума ще бъде дадена на македонските граждани посредством референдум, който ще се проведе през септември или октомври. Македония, според договореностите, до края на годината ще трябва да приеме и изменения на Конституцията.
Свързана новина: