Възрастните хора ще трябва да се жертват в борбата срещу изменението на климата или днешните деца ще бъдат изправени пред бъдеще, очертано от войни за вода и храна, предупреди изпълнителният заместник-председател на ЕС – Франс Тимерманс в интервю за „Guardian“.
Тимерманс, заяви, че ако социалната и климатичната политика не се обединят, за да споделят ползите и негативите от създаването на нисковъглеродна икономика, светът ще се сблъска с мощна реакция от страна на хората, които се страхуват от загуба на работа или доходи, подклаждани от популистки изказвания на политици и интересите на определени хора, свързани с изкопаемите горива.
„Това не е само проблем, който трябва да бъде разрешен възможно най-скоро – това е и труден въпрос. Трябва да трансформираме нашата икономика. Има огромни ползи, но това е голямо предизвикателство. Най-голямата заплаха е социалната. Ако не направим това сега, нашите деца ще водят войни за вода и храна. Според мен в това няма съмнение.“
Край на някои традиционни професии
Справянето с изменението на климата ще бъде в пъти по-евтино от вредите, които глобалното затопляне ще причини. Освен това ще донесе и ползи за здравето. Преминаването от изкопаеми горива към зелена икономика обаче ще сложи край на някои традиционни професии като добив на въглища и разходите за промяна ще се разпределят неравномерно в различните сектори на обществото, освен ако политиците не се намесят.
„Виждам огромен риск от постигане на съюз между онези, които не желаят промяна, защото осъзнават, че техният интерес е засегнат, независимо дали става въпрос за изкопаеми горива или за традиционните икономически кръгове“, каза Тимерманс в интервю за Guardian. „Тези интереси се комбинират със страха от негативни социални последици. Тогава бихте могли да получите контра-инерция, при която хората да казват: „Чакай малко, не прекалено бързо, хората могат да не го понесат.“
Той добави: „Тези от нас, които разбират, че трябва да се справим бързо с проблема, трябва да мислят върху социалната страна на нещата. Защото това може да се превърне в най-големия препъни камък. “
Тимерманс предупреди, че ще са необходими жертви от по-старото поколение, за да се гарантира, че младите хора могат да живеят в безопасна среда. Днешните възрастни бяха облагодетелствани от жертвата на предишното поколение, сега и те трябва да направят същото, каза той.
Ползите ще бъдат усетени от днешните деца
Промяната на живота на хората днес би била трудна, но ползите ще бъдат усетени от днешните деца, добави той. „Това е огромно, огромно предизвикателство за политиката. Трябва да възвърнем това чувство за цел. Да правим нещо не за себе си, а за другите. Това според мен винаги е водело обществото към най-добрата му същност. “
Тимерманс призна, че при някои хора в традиционните индустрии ще се изискват големи промени, и каза, че основната роля на политиците е да улеснят това. Преквалифицирането на работниците в индустриите за изкопаеми горива и производство на електроенергия би било от ключово значение.
Той даде пример с Полша, която е силно зависима от въглищата. „Те имат много високо ниво образование, голям брой инженери – за страна като Полша там има огромен потенциал (в нисковъглеродна икономика). И просто няма бъдеще във въглищата. Колкото повече се протака [промяната], толкова по-болезнена и по-скъпа ще бъде тя. “
Тази година Тимерманс играе ключова роля в рамките на ЕС и в световен мащаб, тъй като води зелената сделка на блока, предназначена да трансформира европейската икономика.