Започва национална гражданска подписка за премахване на запрещението и приемане на Закон за физическите лица и мерките за подкрепа. На старта на инициативата присъства и омбудсманът Мая Манолова.

В България над 7000 души са поставени под запрещение. Конвенцията за правата на хората с увреждания на ООН изисква всички форми на запрещение да бъдат отменени. Тя е ратифицирана от България още през 2012 г., което задължава държавата да промени законодателството си, заявяват инициаторите на подписката.

Национална гражданска инициатива набира обществена подкрепа и цели да ангажира вниманието на народните представители с искане за премахване на остарялата система на запрещението в България и въвеждане на подкрепеното вземане на решения.

Инициатори на подписката са група родители и професионалисти, убедени че могат да предложат по-добри решения за това хората с интелектуални затруднения и психична болест да се справят, да получат подкрепа и защита, когато това се налага.

В последните 6 години организаторите пилотират мерките за подкрепа в българските условия и казва, че натрупаният опит, според тях показва, че запрещението не помага, а прави човекът уязвим, без възможности за защита.

„Целта на националната гражданска инициатива е да поканим всеки, който се чувства съпричастен да застане с подписа си и да ни подкрепи. Наистина се надяваме да привлечем максимален брой хора и да убедим, че наистина ограничението не е алтернатива, подкрепата е алтернатива”, каза Кремена Стоянова, която е председател на ИК на инициативата.

През лятото на 2016 г. проектът на Закон за физическите лица и мерките за подкрепа, отменящ запрещението и представящ новата концепция, е внесен в парламента и минава първо четене. Финалното му приемане обаче е осуетено от подаването на оставка на правителството в края на 2016 г. Така усилията по приемане на закона започват отначало.

„Нашата цел е наново да се обърне внимание”, обясни пред БГНЕС Илиана Малинова, експерт към Българска асоциация за лица с интелектуални затруднения.

Всъщност какво стои зад тези „над 7000″… Представете си живот, в който не можете да вземете нито едно решение за себе си. Искате да работите? Забранено е. Искате да си купите нещо? Нямате достъп до собствени средства… Друг решава всичко вместо вас. Искате да промените всичко това? Няма как – бидейки обезвластен, сте лишен от възможността да инициирате каквото и да било, завинаги, се казва на сайта на инициативата. Според тях има решения, които могат да върнат достойнството и живота на хората с интелектуални и психично-здравни затруднения.

С поставянето под запрещение на едно лице неговата дееспособност се ограничава. Предпоставка за поставянето под запрещение е лицето поради душевна болест или увреждане от друг характер да не може да ръководи действията и постъпките си.
Съществува пълно и ограничено запрещение.

Поставянето под запрещение се извършва по съдебен ред. Подава се молба до окръжния съд, като молбата може да изхожда от съпруга, от близки и роднини на лицето, от всеки заинтересован и от прокурора.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук