В четвъртък, 27 септември, към Европейската комисия заминава 40-членна делегация, съставена от представители на много от министерствата и институциите, водена от вицепремиера Буяр Османи, която ще започне скрининг за глава 23 – „Правосъдие и фундаментални права“. Министърът на правосъдието Рената Дескоска също ще бъде част от делегацията, съобщи МИА.
Заместник министър-председателят Османи каза на пресконференция, че началото на т. нар. обяснителен скрининг е повратната точка, с която Македония официално стартира последната част от пътя към ЕС.
Отварянето на първата от 33-те глави от първата фаза означава, че ще има 33 посещения в Брюксел или над 1 000 души, които ще участват в този обяснителен скрининг. След това ще бъде подготвена втората фаза или така нареченият двустранен скрининг, който ще бъде още по-комплексен и по-изчерпателен.
Очаква се процесът да приключи до юни 2019 г., след което да започнат преговорите за членство в ЕС..
Скринингът е формална и техническа операция от страна на Европейската комисия за подготовка на преговорите за членство с дадена страна-кандидатка. Като процес, той има за цел от една страна да запознае страните-кандидатки с правната част от ЕС и по този начин да ги подготви за преговори. От друга страна, целта е да се даде възможност на Комисията и на държавите-членки да оценят степента на готовност на страната-кандидатка.
Проверката отнема около една година и се провежда въз основа на график, изготвен от Комисията. След проверка на съответната глава Съветът решава дали да започне преговорите по препоръка на Комисията.
Македония първа в региона подписа Споразумение за стабилизация и асоцииране през 2001 г. През 2004 г. кандидатства за членство, а през декември 2005 г. придоби статут на страна-кандидатка.
През 2009 г., след дълбоки реформи в ключови области, тя получи за първи път препоръка на Европейската комисия, заедно с либерализация на визовия режим. Оттогава девет пъти поред, включително и с препоръката през 2018 г., ЕК препоръчва на Македония да започне преговори за присъединяване, но по известни политически причини досега това не се е случило.
В доклад за страната на 17 април Европейската комисия препоръча на Македония да започне преговори с ЕС.
На 26 юни Европейският съвет подкрепи решението за условно започване на преговори с Македония. Това ще зависи от изпълнението на четири условия – провеждане на приоритетни реформи, приемане на договора за името, положителен доклад на ЕК и решение на Съвета на ЕС.