кабинет, министри, вота на недоверие

Разискванията по вота на недоверие продължиха близо три часа. Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева обяви, че вотът ще се гласува на 24 октомври (сряда) от 9 часа.

Вотът е внесен от БСП и за политиката на правителството в сектор „Здравеопазване”. В пленарна зала, председателят на социалистите Корнелия Нинова поиска оставката на кабинета.

„Искаме оставката на кабинета – за 10 години докараха здравеопазването дотам, че думите „достъпност” и „безпласност” се заменят с „връзки” и с „пари”. БСП иска оставката на правителството на Бойко Борисов за погрома на здравеопазването в България. Вотът на недоверие е за последните две години на управлението, но Борисов управлява България в последните 10. За тези десет години той смени 9 министри, почти по министър на година и 8 управители на НЗОК. Резултатът днес е следният: парите за здравеопазване в този период се увеличават непрекъснато и днес не достигат 9 млрд. лева. Четири милиарда лева уважаеми българи, плащате от джоба си, т.е нарушено е вашето основно, гарантирано от Конституцията право за безплатно здравеопазване”, каза тя.

И добави, че БСП си поставя основната цел да върне държавата в управлението, регулацията и контрола на здравеопазването.

ГЕРБ: Секторът се нуждае от надпартиен консенсус

В отговор председателят на парламентарната комисия по здравеопазване д-р Даниела Дариткова каза, че с цялата процедура около вота БСП са направили демонстрация как не се търси съгласие.

„Сектор „здравеопазване“ се нуждае от надпартиен консенсус. Трябва да се правят политики за здравеопазването, а не политика от здравеопазването“, призова тя от парламентарната трибуна.

И обвини опозицията си и за това, че с начина на внасяне на вота са направили поредната демонстрация за това как не се постига политическо съгласие.

„Тръгнахте по села и паланки да представяте своята програма с претенциозното заглавие „Визия за България“, но явно не чухте хората. Аз се прибирам всяка седмица в своя избирателен район и се срещам с тях. Хората не очакват от нас непрекъснато да спорим и да се караме, а очакват да постигнем съгласие и да намерим решение. Ние никога не сме отричали нашата политическа отговорност, но и вие трябва да поемете своята. Смятам, че във всички аргументи и изказвания, които направихте, виждам еклектичен сбор от факти и неточно цитиране. Всичко това се прави с една едничка цел – да докажете своите аргументи. Но аргументите на силния трябва наистина да почиват на всички нормативни решения, но и да предлагат алтернатива“, обърна се Дариткова към БСП.

От своя страна председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов каза:

„БСП никога не са давали алтернатива или решение на поставените въпроси, които вълнуват всички български граждани”..

В изказването си той припомни решението на парламента през месец юли, с което възложи на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев да предложи реформа в здравеопазването чрез промяна на здравноосигурителния модел.

„Срокът бе 30 септември. Можем само да поздравим министър Ананиев за това, че спази този срок и започна т. нар. обсъждане с всички заинтересовани страни“, подчерта Цветанов.

Според него е несериозно да се твърди, че липсва диалог по предлаганата реформа с лекарския съюз, болниците и пациентските организации. „Имаше представители от БСП, които участваха в обществените обсъждания, организирани от Министерство на образование“, аргументира се Цветанов. Той подчерта, че мотивите на БСП за вота са безсмислени, а темата на здравеопазването не принадлежи на нито една политическа сила.

„Това е тема, в която всички да участваме активно. Трябва да подкрепим всяко едно добро предложение, което се предлага от МЗ по време на обществените обсъждания. Благодарим на колегите от БСП, че за първи път в историята на парламентаризма внесоха вот на недоверие за намерения“, допълни още Цветанов.

Ресорният министър коментира:

„Здрав вот на недоверие не се прави с болни аргументи”.

И допълни:

„Когато преди 11 месеца и 9 дни Народното събрание ме избра за министър на здравеопазването, аз казах, че здравеопазването няма цвят и обещах, че през цялото време да работя с консенсус, разбиране и добра комуникация с всички парламентарно представени партии. Първото обвинение, че не съм изпълнил свето обещание беше един от мотивите на г-жа Нинова, че с никой не съм се срещнал и с никой не съм разговарял. Това не е вярно“.

ДПС: Ще подкрепим вота на недоверие

Заместник-председателят на парламента от ДПС д-р Нигяр Джафер каза:

„Ние ще подкрепим този вот на недоверие не заради нереализираните презентирани модели, които тепърва ще се коментират, а ще го подкрепим заради безвремието в здравеопазването”.

И добави:

 „Ще подкрепим този вот заради неудържимия срив на доверието от страна на пациентите, лекарите и медицинските специалисти. Когато има такъв срив на доверие, нещата са пагубни за която и да е система. Ще подкрепим този вот и заради индикаторите, които неумолимо ни поставят на най-непрестижните места. Колкото и тук да говорим, как има някакво движение по тях, България има най-високата смъртност в целия ЕС. България има най-високата смъртност по сърдечно-съдови заболявания. България има най-ниската продължителност на живот и над средноевропейските нива на детска смъртност“.

В подкрепа на позицията си тя посочи и фалитите на лечебни заведения, които ще затруднят достъпа до здравеопазване на хора от различни региони на страната.

ВОЛЯ: Няма да участваме в безрезултатни вотове

„Няма да мълчим, но и няма да участваме в безсмислени и безрезултатни вотове на недоверие”, заяви зам.-председателят на ПГ на „Воля“ Кръстина Таскова.

И добави:

„След малко ще отидем към истински нуждаещи се хора от решения, а не от констатации. И няма да слушаме тук едни и същи приказки, повтаряни години наред“.

От „Воля“ за пореден път разкритикуваха сделката за закупуване на нови самолети във връзка с процеса на модернизация на Българската армия, както и призива на президента Радев да бъде запазено радиомълчание по темата.

ЗАСЕДАНИЕТО

Парламентът успя да събере кворум, за да проведе заседанието. Сто четиридесет и трима народни представители се регистрираха.

В залата беше и почти пълният състав на кабинета, с изключение на премиера Бойко Борисов и вицепремиера Валери Симеонов.

Още в началото на дебатите по третия вот на недоверие срещу правителството на ГЕРБ и „Обединени патриоти”, от БСП разкритикуваха управляващите заради отсъствието от зала на двамата.

От левицата настояха Борисов и Симеонов да присъстват в зала и да вземат участие в дебатите, а от трибуната предложението за това мотивира народният представител Георги Гьоков.

„Още от началото започвате да неглижирате този инструмент – вот на недоверие. Редно е да ги поканим. Българските граждани очакват този, който ръководи държавата, да си каже тежката дума в Народното събрание по въпросите на здравеопазването”, заяви той.

Във връзка искането на опозицията председателят на парламента Цвета Караянчева посочи, че се е свързала с премира, но той все още е извън страната заради посещението си Брюксел.

„Няма как да присъства, но аз вярвам, че той духом е с нас”, допълни Караянчева.

ВОТЪТ НА НЕДОВЕРИЕ

Това е третият път, в който БСП се опитва да свали правителството на премиера Бойко Борисов.

Първият беше внесен от БСП в началото на годината на тема „Корупция“, а вторият – през юни заради проблемите в сектор „Сигурност“. И двата не успяха да минат през Народното събрание.

За да бъде успешен вотът, а кабинетът – свален, са необходими гласовете на минимум 121 народни представители.

Дни преди вота обаче в малкия коалиционен партньор на управляващите „Обединени патриоти” настъпи разцепление. По груби сметки кабинетът може да се ползва с гласовете на 115 депутата.

От днешните дебати стана ясно, че ДПС ще подкрепи БСП, а „Воля” ще гласува в полза на правителството.

Не е ясно как ще гласуват отделните членове в малкия коалиционен партньор „Обединени патриоти”.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук