На снимката: Никола Стърджън - премиер на Шотландия
На снимката: Никола Стърджън

С падането на подкрепата за Шотландската национална партия (ШНП) и след бързата политическа смърт на бившия първи министър Никола Стърджън, нов референдум за независимост на Шотландия изглежда по-далеч от всякога.

Никола Стърджън, най-дълго служилият първи министър на Шотландия, подаде оставка преди няколко седмици в ход, който обърка политическите наблюдатели. Тази неделя тя беше арестувана от полицията, разследваща обвинения във финансови злоупотреби.

Стърджън, която доведе Шотландската национална партия до електорална доминация, беше разпитана от разследващите „като заподозрян“, след като доброволно отиде в полицейски участък. По-късно тя беше освободена без да ѝ бъде повдиганато обвинение, в очакване на допълнителни разследвания.

Коя е Никола Стърджън?

Стърджън беше рядка политическа константа по време на една бурна ера в британската политика. По време на нейния мандат като първи министър (титлата, дадена на ръководителя на децентрализирано правителство в Обединеното кралство), двама опозиционни лидери и четирима министър-председатели на Обединеното кралство подадоха оставка. Като една от малкото жени световни лидери, Стърджън доби международно признателност. През 2016 г. тя беше класирана от сп. Forbes като втората най-влиятелна жена в Обединеното кралство след кралица Елизабет II.

Но политическата й смърт беше бърза.

Никола Стърджън беше избрана за първи път като член на ШНП през 1999 г. и През 2004 г. беше избрана за заместник-лидер, когато Алекс Салмънд беше избран за лидер на SNP. Стърджън стана де факто лидер на опозицията в шотландския парламент, тъй като Салмънд беше депутат в Уестминстър и не успя да поеме ролята си.

През 2007 г. Салмънд беше избран за пъърви министър след парламентарните избори в Шотландия през същата година, които бяха електоралният пробив за ШНП. Никола Стърджън стана заместник първи министър.

През 2011 г. ШНП постигна най-доброто си изборно постижение досега, спечелвайки абсолютно мнозинство в Холируд, единствената партия, постигнала това след децентрализацията през 1999 г. Салмънд и Стърджън бяха преизбрани на съответните си длъжности. В своя манифест партията се ангажира да проведе референдум за независимост.

Дейвид Камерън, тогавашният министър-председател на Обединеното кралство, постигна споразумение с администрацията на Салмънд през 2012 г. за провеждане на референдум за независимост. Гласуването се проведе през 2014 г., когато 55% от шотландците гласуваха да останат в съюза. В резултат на това Салмънд подаде оставка.

Стърджън обяви кандидатурата си за лидер на ШНП, без да има опонент. Тя стана първата жена лидер на партията и по този начин първи министър без съпротива.

Защо бе арестувана Никола Стърджън?

Арестът й беше шокиращ, но не съвсем неочакван. Питър Мърел, съпругът на Стърджън и бивш главен изпълнителен директор на ШНП, подаде оставка преди седмици, след като пое „отговорност“ за предоставяне на фалшиви партийни членски номера на медиите. Той беше арестуван като част от операция Branchform. Шотландска полиция разследва твърдения, че повече от £600 000 дарения за кампания за независимост са били похарчени неправомерно от партията. Големи криминалистични палатки бяха издигнати пред дома на двойката, което предизвика яростни реакции от нейните съюзници.

Колин Бийти, член и ковчежник на ШНП, беше арестуван две седмици по-късно като част от разследването. На следващия ден той подаде оставка. Стърджън е третата високопоставена фигура на ШНП, арестувана като част от операцията.

Какво означава това за шотландската независимост?

Проучванията по въпроса за независимостта на Шотландия останаха до голяма степен непроменени след оставката на Стърджън. Не е имало сериозен спад, откакто приемникът на Стърджън като лидер и първи министър на ШНП, Хумза Юсаф, пое управлението. Всъщност проучване на Ipsos/STV, проведено през май, установи, че 53% от шотландците подкрепят независимостта. Въпреки това спадът на подкрепата за ШНП, ще разкрие трудности пред идеята.

Делът на гласовете на партията беше с 26% повече от консерваторите на изборите за шотландски парламент през 2021 г. Последните социологически проучвания показват  преднина пред Шотландската лейбъристка партия с едноцифрено число. Освен Шотландската Зелена партия, никоя друга голяма опозиционна партия не подкрепя референдум за независимост. Ако ШНП загуби господството си в Холируд, вероятността за нов референдум за независимост значително намалява.

Какво предстои?

След ареста на Стърджън в неделя,  вътрешните ѝ критици в ШНП и опозиционни лидери я призоваха доброволно да се оттегли като член на партията или Юсаф да я отстрани от длъжност, докато се очаква резултатът от полицейското разследване.

Тя отрече каквото и да било неправомерно действие от нейна страна, и в неделя вечерта заяви: „Знам без съмнение, че всъщност съм невинна в каквото и да било неправомерно действие, в което ме обвиняват“.

Юсаф е отказал да предприеме каквото и да е дисциплинарно действие срещу нея, тъй като тя реално не е обвинена в нищо. Той вярва, че хората трябва да бъдат третирани като невинни, докато не се докаже, че са виновни.

Полицейското разследване продължава. Шотландската полиция никога не е разкривала какво точно разследва, нито е публикувала името на водещия детектив по случая.

*Текстът е публикуван в „Гардиън“. Преводът е на ДЕБАТИ.БГ.

Още актуални анализи – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук