паспорти, гражданство инвестиции

Вчера стана ясно, че Специализираната прокуратура образува досъдебно производство по сигнала на депутата от ДПС Хамид Хамид за издадени “златни паспорти” на чужденци, получили българско гражданство срещу инвестиции. Интересно е да се отбележи, че от 2015 до сега са издадени 116 такива паспорта. Няма как да не си зададем въпроса къде през тези последни шест години бяха и ДАНС, и правосъдното министерство и спецпрокуратурата. Как те шест години не видяха този проблем, а сега изведнъж в рамките на десетина дни се разбързаха. Няма как да не се запитаме дали това не е кризисен пиар.

Хамид обяви, че има над 160 случая, при които чужденци, предимно от Китай и Русия, са получили наше гражданство от 2015 г. насам, като в основата на схемата е бил “вечният” шеф на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев.

Самият Янев не пожела да коментира делото, но обясни, че Българската агенция за инвестиции не издава визи, за да влизат чужденци на територията България, нито “златни паспорти”. Той самият се обяви против получаването на „златен паспорт“ срещу инвестиция.

Кой е Стамен Янев?

Стамен Янев е юрист, бивш адвокат на фирмите на финансовия министър Асен Василев, приближен и на премиера Кирил Петков. Професионалният му път преминава през международни консултантски компании и одиторски фирми.

От 2015 г. е назначен за изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ) от министърът на икономиката във второто правителство на Борисов Божидар Лукарски.

Със заповед на министър-председателя Бойко Борисов е назначен за заместник-министър на икономиката от 2020 до 2021 г.

Докато беше служебен министър на икономиката през май 2021г., Кирил Петков противоречиво върна Стамен Янев като изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции.

Очевидно Стамен Янев е мишената на тази медийна и прокурорска атака. Той най-вероятно наистина е близък до Асен Василев. Но вдъхновителите на атаката услужливо пропускат факта, че той на два пъти е назначаван на високи постове в държавата не от друг, а от ГЕРБ. Освен това, Стамен Янев и Агенцията за инвестициите далеч нямат чак толкова важна роля в издаването на златни паспорти, колкото ДАНС и правосъдното министерство, а и самата прокуратура.

Как се издава „Златен паспорт“?

Макар че акцията е най-вероятно с цел дискредитиране на новите управляващи, припомняме, че процедурата за издаване на такъв тип паспорти обикновено продължава около една година.

Издаването на златни паспорти става срещу сделки с финансови активи – най-вече държавни ценни книжа, както и акции, облигации, колективни инвестиционни схеми, които се търгуват на борсата, договори за доверително управление. През 2020 г. обаче, Народното събрание направи изменения, по предложения на ГЕРБ и ДПС, с които отпадна възможността за сделки с ДЦК, а критериите за сделки с финансови активи бяха завишени. Със законопроекта се предложи ново основание за натурализация във връзка с директни инвестиции и материални активи на стойност най-малко 1 млн. лв. и разкриване на минимум 20 нови работни места. Но това са само елементи от много по-сложна процедура.

От докладите на комисията по българско гражданство към президента, който издава указите, става ясно колко паспорта са издадени в последните години: 2021-а – 9; 2020-а – 22; 2019-а – 26; 2018-а – 29; 2017-а – 12.

Практиката е порочна и продължава от години. Не става ясно защо чак сега Специализираната прокуратурата задейства, при положение, че са си затваряли очите толкова време. Активността на ДПС и прокуратурата прилича на пиар ход, като се има предвид, че още лятото на 2021 г. служебният правосъден министър Янаки Стоилов прати на ДАНС 47 случая на придобиване на българско гражданство срещу инвестиции, а по данни на EURACTIV при 6 от тези преписки са установени нарушения и вече е в ход отмяна на натурализацията.

За издаване на всички паспорти включително и на „златните“ трябва разрешение на ДАНС, на правосъдното министерство и после указ на президента. И от трите структури се извършват редица служебни проверки за лицето, което удължава цялата процедура до една година или повече. Въпросът е кой е извършвал проверките и къде бяха и ДАНС, Правосъдно министерство и прокуратурата през всички тези години.

Какви са рисковете?

В ЕС продажбата на паспорти срещу инвестиции е възможна, но ЕК и Европарламентът критикуваха „златните паспорти“ като застрашаващи сигурността на Съюза. Малта и Кипър, например, вече са обект на наказателна процедура от Европейската комисия. България все минава между капките, заради разликите в мащаба. У нас има около 116 издадени такива паспорта, за разлика от 6800 в Кипър.

Но този тип схеми за придобиване на гражданство или постоянно пребиваване силно повишава риска от пране на пари, укриване на данъци, корупция и внедряване на чужди шпионски служби, какъвто вероятно е случаят у нас. Не се изключва неправомерното издаване на „златни паспорти“ да засяга пряко националните интереси, свързани с членството на страната ни в Шенген и премахване на US-визите за български граждани.

Очевидно е, че  „златните паспорти“ трябва да бъдат премахнати, още повече, че всички в България са съгласни по този въпрос и няма съмнение, че това ще се случи в близко бъдеще. Остава само да се питаме, защо ДПС толкова яростно се борят с проблем, който всички искат да разрешат.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук