Народни представители зададоха на министър Рашков въпроса защо Паметникът на Съветската армия в София, познат още като МОЧА – Монумент на окупационната червена армия, се охранява по молба на Посолството на Русия у нас.
Депутатите от “Демократична България” Мартин Димитров и Георги Ганев питат още кои са законовите текстове, според които основанието за охрана на паметника – „молба на руското посолство“, е основателно.
Защо „молба на руското посолство“ е правно основание за МВР?
Димитров и Ганев задават въпросите си в контекста на “стълкновенията между привърженици и противници на войната в Украйна, случили се на 4 май 2022 г. пред Паметника на Съветската армия (ПСА) в Княжеската градина”. Тогава в София се срещнаха два протеста – един с искане България да изпрати оръжие на Украйна и друг, с обратната цел. Около МОЧА се стигна до напрежение.
Няколко дни по-късно – на 9 май, Деня на Европа, когато се проведе шествие в подкрепа на Украйна, беше направен опит МОЧА да бъде заобиколен от шестващите. Група граждани обаче пробиха полицейския кордон и стигнаха до МОЧА, където бяха посрещнати от лица, които “охраняваха” монумента.
Стана ясно обаче, че въпросните хора не са единствените, които охраняват монумента. Прави го и МВР – „по молба на руското посолство”, съобщи министър Рашков, като спомена, че подобно нещо се прави и спрямо “други монументи по искане на други мисии”.
Кои са тези други монументи, които МВР охранява по „искане на други мисии“?
“Известно е, че Паметникът на Съветската армия няма статут нито на войнишки паметник по силата на международни спогодби, нито на единична недвижима културна ценност по смисъла на чл. 59, ал. 4 и чл. 65 от Закона за културното наследство”, пишат Димитров и Ганев в питането си до министър Рашков по реда на парламентарния контрол.
Депутатите искат отговор на няколко въпроса. Първо, кои са законовите текстове, конституиращи „молба на руското посолство“ като правно основание за охрана на Паметника на Съветската армия от страна на МВР. Искат да знаят още какъв вид е охраната на паметника, какъв ресурс на МВР е ангажиран и кой поема разходите за нея. Трето, Димитров и Ганев питат и кои са тези други монументи, които МВР охранява по „искане на други мисии“, както Рашков твърди и съответно как се охраняват те.
Монументът на окупационната червена армия, наричан от някои Паметник на Съветската армия, остава спорен толкова години след решението на Столичния общински съвет за демонтирането му, взето в края на миналия век. От началото на войната на Русия в Украйна по време на всяко шествие в подкрепа на украинския народ у нас, гражданите задължително отделят по няколко минути, за да извикат “Демонтаж!”. Инициативата за демонтирането на МОЧА продължава, а за много представители на гражданското общество именно сега е моментът този символ на лъжата да бъде премахнат от центъра на столицата ни.