Напрежението на Корейския полуостров е високо, тъй като САЩ и техните съюзници реагират на последните ракетни изпитания на Северна Корея – включително една ракета прелетя над съседна Япония без предупреждение.
През последните две седмици Северна Корея изстреля шест ракети – много голям брой дори през годината, в която броят на изстрелванията е най-голям, откакто лидерът Ким Чен Ун пое властта през 2011 г.
Агресивното ускоряване на изпитанията на оръжия предизвика тревога в региона, като САЩ, Южна Корея и Япония отговориха с изстрелване на ракети и съвместни военни учения тази седмица. САЩ също така прехвърлиха самолетоносач във водите близо до полуострова – ход, който южнокорейските власти нарекоха „много необичаен“.
Международните лидери сега следят за признаци на по-нататъшна ескалация, като например потенциален ядрен опит, който би бил първият за страната-отшелник от близо пет години – ход, който би поставил президента на САЩ Джо Байдън пред нова потенциална външнополитическа криза.
Ето какво трябва да знаете за стремежа на Северна Корея към ядрени оръжия и междуконтинентални ракети, защо те се засилват сега – и какво, ако изобщо има нещо, могат да направят САЩ, за да се противопоставят на Ким Чен Ун.
Първо, малко контекст
Самите изпитания не са нови – програмата на Северна Корея за разработване на оръжия продължава от години.
Напрежението достигна почти кризисни нива през 2017 г., когато Северна Корея изстреля 23 ракети през годината, включително две над Япония, както и проведе ядрен опит. Изпитанията демонстрираха оръжия с достатъчна мощност, за да поставят в обсег по-голямата част от света, включително първата междуконтинентална балистична ракета (МБР) на страната.
Отношенията се размразиха през 2018 г., когато тогавашният американски президент Доналд Тръмп проведе знакова среща на върха с Ким. Двамата лидери „се влюбиха“, заяви Тръмп; в замяна Ким похвали „специалните“ им отношения. Северна Корея обеща да замрази изстрелването на ракети и изглежда унищожи няколко съоръжения на ядрения полигон, а САЩ преустановиха мащабните военни учения с Южна Корея и други регионални съюзници.
В крайна сметка обаче преговорите се провалиха и надеждите за сделка, която да накара Севера да ограничи ядрените си амбиции, намаляха до края на мандата на Тръмп.
След това настъпи пандемията от COVID-19, която още повече изолира Северна Корея. Вече обеднялата страна затвори изцяло границите си, а чуждестранните дипломати и хуманитарните работници масово избягаха. През това време броят на ракетните изстрелвания също остана нисък – само четири през 2020 г. и осем през 2021 г.
Защо изстелванията се увеличават сега?
Експертите твърдят, че има няколко причини, поради които Северна Корея ускорява толкова бързо тестовете си сега.
Първо, може би просто е настъпил подходящият момент след събитията от последните няколко години, след като през август Ким обяви победа срещу COVID и след като новата американска администрация се съсредоточи върху демонстрациите на единство с Южна Корея.
„Те не можеха да провеждат тестове в продължение на доста години поради политически съображения, така че бих очаквал севернокорейските инженери и генерали да са много нетърпеливи да се уверят, че играчките им ще работят добре“, казва Андрей Ланков, професор в южнокорейския университет „Кукмин“.
Джефри Люис, експерт по оръжия и професор в Института за международни изследвания в Мидълбъри, заяви, че също така е нормално Северна Корея да спре тестовете през бурното лято и да ги възобнови, когато времето се подобри през есента.
Според няколко експерти обаче Ким може да отправя послание, като умишлено демонстрира арсенала на Северна Корея в период на засилен глобален конфликт.
„Те искат да напомнят на света, че не бива да бъдат пренебрегвани, че съществуват и че техните инженери работят денонощно, за да разработят както ядрени оръжия, така и системи за доставка“, каза Ланков.
Карл Шустер, бивш директор на операциите в Съвместния разузнавателен център на Тихоокеанското командване на САЩ в Хавай, повтори това мнение. Ким „изстрелва ракети, за да привлече вниманието към себе си, но също така и за да създаде натиск върху Япония и Съединените щати да го ангажират“, каза той.
Той допълни, че Северна Корея може да се почувства окуражена да действа и сега, докато Западът е разсеян от войната в Украйна.
„(Изпитанията на ракетите) започнаха през януари, т.е. по времето, когато започнахме да съобщаваме за това, което руският президент Владимир Путин прави срещу Украйна“, каза Шустер. „Ким Чен Ун прави това, което смята, че може да му се размине – той не очаква някаква силна реакция от страна на САЩ“.
Ланков заяви, че руската инвазия в Украйна може би също е повишила увереността на Ким, защото „показа, че ако имаш ядрени оръжия, можеш да бъдеш почти безнаказан. А ако нямаш ядрени оръжия, си в беда“.
Какво могат да направят САЩ и техните съюзници, за да спрат Северна Корея?
Въпреки бързата военна реакция на САЩ и техните съюзници през изминалата седмица, експертите твърдят, че те могат да направят малко, за да спрат или да се подготвят за оръжейните изпитания на Северна Корея.
„Американците изпратиха самолетоносача „Роналд Рейгън“. Южнокорейците изстрелват тези ракети, които невинаги работят добре“, каза Ланков, визирайки южнокорейската ракета в сряда, която се разби веднага след изстрелването. „Какво е въздействието на всички тези американски самолетоносачи, които кръстосват около Корея? Почти никакво.“
Въпреки че тези демонстрации на сила могат да послужат за възпиране на Северна Корея от „започване на война“ – което вероятно така или иначе не е в плановете на Ким – те не правят почти нищо, за да предотвратят по-нататъшното разработване на оръжия или изпитания на ракети“, каза той.
„Вероятно това ще направи някои хора в САЩ и (Южна Корея) малко по-щастливи, но ще има нулево въздействие върху поведението и вземането на решения от страна на Северна Корея“.
Липсата на твърда разузнавателна информация също така означава, че САЩ до голяма степен са оставени на тъмно, когато става въпрос за плановете на Ким.
В Северна Корея липсва широкото използване на технологии, които не само улесняват икономическия и обществения напредък, но и осигуряват критични прозорци и възможности за събиране на информация за разузнавателните служби на САЩ и техните съюзници.
„Тъй като голяма част от това, което прави Северна Корея, се ръководи от самия лидер, трябва наистина да се проникне в главата му, а това е труден проблем за разузнаването“, казва Крис Джонстън, старши съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания.
На международната сцена усилията на САЩ да накажат Северна Корея се провалиха поради отпора на Москва и Пекин.
През май Русия и Китай наложиха вето на изготвена от САЩ резолюция на ООН за засилване на санкциите срещу Северна Корея заради опитите ѝ с оръжия – за първи път от 2006 г. насам някоя от двете страни блокира гласуването на санкции срещу Севера.
Какво се опитва да постигне Северна Корея?
Ким е начело на агресивна програма за разработване на оръжия, която далеч надхвърля усилията на баща му и дядо му, бивши севернокорейски лидери, а експертите твърдят, че ядрената програма на страната е в основата на амбициите на Ким.
През септември Северна Корея прие закон, с който се обявява за държава с ядрени оръжия, а Ким обеща „никога да не се отказва“ от ядрените оръжия.
Законът също така демонстрира надеждите на Северна Корея да засили връзките си с Китай и Русия, казва Ян Му-джин, професор в Университета за севернокорейски изследвания в Сеул.
Той добави, че оръжейните изпитания на Ким имат двойна цел: освен че правят изявление пред международната общност, те също така повишават собствения му имидж във вътрешен план и укрепват властта на режима.
„Това е много параноичен режим – (Ким) се притеснява както за хората под него, така и за смяната на режима отвън“, каза Шустер. С тестовете Ким казва на своите висши служители: „Можем да се справим с всяка заплаха, която Западът, САЩ и Южна Корея могат да измислят“, казва той.
Що се отнася до по-широкото обществено мнение обаче, държавната медия на Северна Корея не споменава за изстрелване на ракети от месеци – от последния си доклад за изстрелване през март.
Люис, експертът от Института Мидълбъри, добави, че Северна Корея вероятно ще продължи да разработва оръжия като междуконтинентални балистични ракети и балистични ракети, изстрелвани от подводници, докато „не стигне до момент, в който ще е доволна от това – тогава мисля, че вероятно ще прояви интерес да разговаря отново“.
Предстои ли ядрен опит?
Опасенията в краткосрочен план са свързани с това дали Северна Корея ще извърши ядрен опит, което според Люис може да се случи „по всяко време“.
Въпреки това Шустер и Ланков заявиха, че предвид приятелските отношения между Северна Корея и Китай, Ким може да изчака до провеждането на високопоставения конгрес на Комунистическата партия в Китай по-късно този месец – ако това изобщо се случи.
Срещата на партийния елит е най-значимото събитие в китайския политически календар – особено тази година, когато се очаква китайският лидер Си Дзинпин да бъде назначен за трети мандат на власт, затвърждавайки още повече статута си на най-могъщия китайски лидер от десетилетия насам.
Ким „зависи твърде много от китайската помощ, за да поддържа страната си на повърхността“, което означава, че той не може да си позволи да „направи нещо, което да отклони вниманието от партийния конгрес“, казва Шустер. „Така че, въпреки че Китай не може да му диктува какво трябва да прави, той няма да им създава проблеми“.
След октомври обаче пистата е свободна за каквито и да било по-значими оръжейни изпитания, каза Ланков.
От май насам южнокорейски и американски официални лица предупреждават, че Северна Корея може да се готви за ядрен опит, като сателитни снимки показват активност на подземния ѝ ядрен полигон.
Анализът е публикуван в CNN. Преводът е на ДЕБАТИ.БГ.
Още актуални анализи – четете тук.