На снимката: Сградата на "Булгаргаз"
Поскъпването на природния газ с 29,63 на сто от април е тема на откритото  заседание на енергийния регулатор. Подобен драстичен скок на цената на газа не е възможен в нито една европейска държава, защото ще доведе до ефект на доминото и верижно поскъпване на редица други стоки и услуги: от тока, до хляба. А това ще постави на изпитание издръжливостта на цялата икономика и вероятно ще доведе до падане на правителството.

Токът поскъпва с 1 процент, пресметнаха експери в ефира на БНР. Вече стана ясно, че това ще доведе до скок на цените на парното и топлата вода – между 18 и 37 процента, като за София то ще е с 22,7 на сто. Най-голямо е поскъпването в Плевен – над 37 на сто, а най-малко – във Велико Търново – 17,9 процента.

Заради увеличението за скок на цените заговориха и хлебопроизводителите, които работят на газ. Възможни фалити прогнозираха производителите на оранжерийните зеленчуци.

Представителите на индустрията, за която газът е ценообразуващ елемент, се оплакаха, че продукцията им няма да може да се конкурира със стоките от региона, а те основно работят за износ.
И докато цялата икономика е изправена на кътни зъби, директорът на  Българския енергиен холдинг Петьо Иванов заяви, че скок на газа от около 30 на сто е „напълно оправдан и  дори тогава цените на синьото гориво ще са много по-ниски в сравнение с предишни години“.

Той обаче не обясни защо БЕХ, като принципал на „Булгаргаз“ не се опитва да постигне по-изгодни цени от „Газпром“, с оглед на договорката между руския монополист и ЕК.

Именно високите цени на руския газ в страните от Централна и Източна Европа, бяха обект на антимонополно разследване от страна на ЕК, което се води от няколко години и което заплашваше руската компания с глоба до 10 процента от оборота й. В началото на март „Газпром“ изпрати официално предложение за намаление на цените и да обеща пазарно поведение в региона.

Това би трябвало да помогне цените на газа в България да са по-тясно обвързани с онези, които се формират в пазари на ЕС, където има и други източници освен Русия и цените са конкурентни. ЕК прикани всички заинтересовани страни, включително България, да дадат предоставят становища по предложението на „Газпром“.

Въпросът е защо БЕХ като принципал на „Булгаргаз“ не поиска намаление на цените на „Газпром“, които са поискани от руската компания, преди да клекне пред ЕК? Все пак по-голяма част от работата на енергийния ни холдинг е свършена от Европа. Иска се мако усилие от наша страна и ние не го полагаме. Или цената на газа е динена кора, заложена на новия кабинет от опонентите му, а и на цялата нация, все пак?

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук