бюджет

В петък вечерта служебният премиер Гълъб Донев и служебната финансова министърка Росица Велкова изненадаха българската общественост и внесоха в парламента Закон за Бюджет 2023 г. Нещо, което те упорито, по някакви свои причини, отказваха да направят по време на предишния парламент. За това пък, сега не само внесоха бюджет но и гръмко обявиха, че дефицитът ще бъде 6.5%. Освен това, ще трябва да се теглят нови астрономически заеми, които да финансират евентуален бюджетен недостиг.

Тази новина изненада силно всички които следят финансовите и бюджетни политики и проблеми на страната. Поднесен по този начин новият закон за бюджета отхвърля почти априори вероятността да влезем в еврозоната. Освен това, заплашва обществото, че едва ли не България е пред фалит.

Припомняме, че въпросната чиновничка Росица Велкова преди месец отново успя да хвърли подобна финансова бомба в общественото пространство с публикуването на доклад, според който държавата фалира. Тогава се наложи всички финансисти вкупом да й обясняват, че държавата не само няма да фалира ами има рекордни излишъци, рекордно нисък дефицит (около 2,9% за миналата година), нещо което е рядко срещано в ЕС, както и че външният дълг на страната не само не се е повишил ами и леко е спаднал. В този смисъл, дори и БНБ с цифри и данни деликатно напомни на финансовата министърка на Румен Радев, че заплахите от фалит са „некомпетентни и безотговорни“.

В този ред на мисли се питаме кой има интерес да прави такива политически и икономически внушения на фона на почти невъзможни преговори за съставяне на правителство. Очевидно това не е чиновничката Велкова, а някой който има интерес да налива мътна вода в мелницата на опонентите на управлението на Румен Радев и на желанието за промяна на българското общество. Доказателство за това е че първите изказвания в подкрепа на апокалиптичните прогнози на Велкова дойдоха от страната на хора, за които финансите и бюджетът доказано не са най-силните им страни, а именно от Слави Трифонов и Бойко Борисов.

Но за да стане по-ясен проблемът на читателите на ДЕБАТИ.БГ,  публикуваме няколко мнения по този въпрос:

„Поправянето на само 2 грешки в бюджета, сваля дефицита на 3,6% без да се орязва с нито един лев предвидените средства за пенсии и заплати и без да се вдигат с нито един лев данъците.

Първата е, че по Плана за възстановяване и устойчивост са заложени да се направят всички разходи, 100 процента от разходите, а да получим нула процента от приходите. Това е от 2 млрд. 881 млн. лева

втората грешка е, че не е заложено да се съберат 100 процента дивидент от държавните предприятия. Това е грешка от 1 млрд. 721 млн. лева.

Само с корекцията на тези две грешки бюджетният дефицит намалява с над 4,5 млрд. лева и пада на 3,6 процента

Като получим детайлната информация от Министерство на финансите и прегледаме бюджета на Гълъб Донев перо по перо, спокойно ще се вместим в 3% дефицит.

Както съм казвал и преди, пари има за всичко и за всички, стига да не се краде… и да няма грешки в сметките.“

Асен Василев, бивш финансов министър с коментар във фейсбук

 

„Такова лошо качество на бюджет досега не съм срещал. По всички критерии има сериозни диспропорции и разминавания. Предвижда се приходите и помощите да нараснат с 1 млрд. лева, а същевременно разходите и вноските в ЕС нарастват с 11 млрд. лева.

Това, което е още по-драстично и неприемливо е, че около две трети от прираста на разходите се пада на текущите разходи. В икономическата и финансовата теория има наложени щампи, една от които е, че що се касае до текущите разходи в бюджета – заплати, поддържане на персонал и т.н., да бъде извършвано в рамките на това, което може да се събере, а допустимото за финансиране чрез външни заеми да бъде единствено за капиталови разходи – ново строителство, инфраструктурни проекти

Ръководителите на политическите партии нямат големи познания в областта на икономиката. Винаги се издънват по един или друг повод, да не говорим за Бойко Борисов, който нееднократно е правил неудачни изхвърляния. Радев също е имал такива непремерени изказвания в областта на икономиката.“

Проф. Гарабед Минасян от Института за икономически изследвания на БАН по  Euronews Bulgaria

 

„Няма как да съществува такъв бюджет. Той е в нарушение на всички европейски правила. Той по принцип не трябва да бъде внасян дори по този начин, тъй като това противоречи и на нашите, пък и на другите закони. По закон бюджетът няма как да бъде внасян с такъв дефицит. Бюджетът се внася всъщност, за да може да се улесни парламентът и той да предприеме съответните мерки.

Коментар на финансовият експерт Любомир Дацов

Няма как да не отбележим на финала, че подобен тип политико-икономически упражнения от страна на служебното правителство влияят изключително лошо на европейския имидж на България. Те внасят разбираеми съмнения в европейските ни партньори до колко изобщо в България има разумна и предвидима икономическа и политическа среда. И на фона на преговорите за еврозоната и Шенген подобни действия, особено от страна на премиер и финансов министър, разклащат допълнително доверието е България и шансовете ни за пълноценно участие в европейската политика. И съвсем логично идва въпросът – а някой ще понесе ли някаква отговорност.

Още актуални коментари – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук