Обобщаваме по-важните събития, свързани с войната в Украйна през последното денонощие.
Украинският президент Володимир Зеленски обмисля визита в Брюксел, казаха вчера няколко служители на Европейския парламент пред БТА. Служител на институцията сподели за „голямата вероятност“ за провеждане на специално заседание на ЕП в четвъртък с участието на украинския лидер.
В същия ден европейските лидери се очаква да се съберат в Брюксел за среща на Европейския съвет. Зеленски се очаква да присъства като гост.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел е поканил Зеленски „да участва лично в предстоящата среща“, написа снощи в Туитър говорител на Мишел. Говорителят не каза, кога Зеленски може да приеме поканата и уточни, че не може да даде повече информация „от съображения за сигурност“.
Подобна визита в чужбина би била втора за украинския президент след началото на руската инвазия в Украйна, след посещението му във Вашингтон през декември, припомня ДПА.
Междувременно, Украйна се сблъсква с температури до -20C тази зима, като същевременно се опитва да се справи с хуманитарна криза, на фона на руските удари по ключова гражданска инфраструктура. Според проучване, районите в Днепър, Донецк и Харков са особено уязвими. Някои от тях приютяват десетки хиляди разселени хора през зимата. В същото време ключова инфраструктура, като енергия и жилища, е обект на руски обстрел.
Боевете в Украйна продължават
Русия е извършила пет ракетни и 12 въздушни атаки, както и 36 обстрела за период от 24 часа, удряйки южни цели като Херсон. Това съобщиха украинските въоръжени сили в понеделник вечерта.
Украинската авиация също е нанесла девет удара по концентрирани руски сили и две противовъздушни позиции. Докладите от Battleground не могат да бъдат незабавно потвърдени.
Интензивни боеве продължават да бушуват около град Бахмут и близките градове Соледар и Въгледар, съобщи президентската канцелария на Украйна. Украйна съобщи още, че руските сили са използвали танков, минохвъргачен и артилерийски огън в Бахмут.
Министерството на отбраната на Обединеното кралство заяви, че Русия продължава да прави малък напредък в усилията си да обкръжи Бахмут.
Руските сили се опитват да обвържат украинските сили в района на Източен Донбас, твърди Украйна. Съобщава се, че Москва събира допълнителни войски там за очаквана офанзива през следващите седмици, вероятно насочена към района на Луганск.
„Битките за региона се разгарят“, каза Павло Кириленко, губернаторът на Донецк.
В Луганск губернаторът Сергей Хайдай каза, че обстрелът там е намалял, защото „руснаците са пестили боеприпаси за широкомащабна офанзива“.
Западната част на района на Луганск вероятно ще бъде фокусът на новата руска офанзива, каза Кирило Буданов, ръководител на украинското военно разузнаване, за когото се предполага, че ще поеме Министерството на отбраната. В интервю за Financial Times той каза, че офанзивата най-вероятно ще започне от „подходящи механизирани бригади“, а не от зле обучените резервисти и наемници на Вагнер, които понасят тежки загуби в последните битки.
Гутериш“: „Светът навлиза в „по-широкомащабна война“
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди, че светът навлиза в „по-широкомащабна война“ заради Украйна. Обръщайки се към Общото събрание на ООН само седмици преди първата годишнина от нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари, Гутериш каза:
„Перспективите за мир продължават да намаляват. Шансовете за по-нататъшна ескалация и кръвопролития продължават да растат.
Кога Украйна ще получи обещаните танкове?
Планът на Германия бързо да събере два батальона танкове Leopard 2 от европейските съюзници и да ги изпрати в Украйна напредва по-бавно от очакваното. Няколко държави все още не са решили дали могат да изпратят превозни средства. В Европа, освен Берлин, само Полша и Португалия досега са направили конкретни обещания да дадат своя принос.
От тази седмица украинските войници трябва да започнат да се обучават на танкове Leopard 2 в Германия и Полша. „Ангажиментът на Германия остава в сила“, каза правителственият говорител Волфганг Бюхнер в понеделник.
Министърът на отбраната на Канада Анита Ананд сподели изображение на първия дарен от Канада танк Leopard, който пристига в Полша.
„Заедно с нашите съюзници скоро ще обучаваме въоръжените сили на Украйна в използването на това оборудване“, написа тя в Туитър.
Премиерът на Норвегия Йонас Гар Стьоре предложи страната му да предостави 75 милиарда норвежки крони (£6,1 милиарда) помощ на Украйна за пет години. Половината от помощта през 2023 г. ще финансира военните нужди на Киев, докато останалата част ще отиде за хуманитарни нужди, въпреки че това разделение може да се промени през следващите години, каза той.
Съобщението идва, след като правителството на Стьоре беше под натиск да увеличи подкрепата за Украйна. Припомняме, че Норвегия спечели милиарди допълнителни приходи от петрол и газ от войната на Русия.
Всичко за войната в Украйна – четете тук