Украйна е готова да преговаря за неутралитет с Русия. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски в първото си интервю за руски медии от началото на войната. Руският медиен регулатор Роскомнадзор започна разследване срещу медиите, които взеха интервюто от украинския президент.

“Днес, през този месец, настъпи глобален, исторически, културен разрив. Глобален. Това не е просто война. Мисля, че това е много по-лошо”. Това казва Володимир Зеленски в първото си интервю за руски журналисти от началото на войната. Час и половина той отговаря на въпроси на руски език чрез видеовръзка на главния редактор на руската медия „Медуза“ Иван Колпаков, главният редактор на телевизионния канал „Дъжд“ Тихон Дзядко, журналистът и писател Михаил Зигар (той също зададе на Зеленски един въпрос от главния редактор на „Новая газета“ и нобеловия лауреат Дмитрий Муратов) и специалният кореспондент на „Комерсант“ Владимир Соловьов.

Пред тях Зеленски заяви, че с войната Русия заличи рускоезичните градове в Украйна. Облечен с традиционната си тениска в цвят каки, Зеленски заяви, че няма да преговаря с Русия за демилитаризация и даницификация. Интервюто бе взето чрез платформата zoom.

На въпроса дали в Украйна има биолаборатории, за която говорят руските власти Зеленски казва следното:

„Да, това е анекдот. Тук няма какво да обяснявам. Не, у нас няма ядрени оръжия, химически биолаборатории и химическо оръжие. Това не съществува. Ако имаше човек като мен, в онези дни, когато страната ни подписа капитулацията на нашите интереси, не бих го направил. Както не бих предал тази история – ето ви флота, живейте и раздавайте руски паспорти в Крим и т.н. Трябваше веднага да се действа честно, да се каже, че тук имаме много руснаци. Имаме много наши моряци, които живеят тук, в Севастопол, въпреки факта, че това е вашата независима земя. Нека вземем решение, че и украинците, и руснаците ще бъдат тук и ще действат честно. Вместо тихичко да доплават, да раздават… И този флот, който е купен от техните руски чиновници и т.н. И украинските власти абсолютно си затваряха очите за това.

Това е кражба на територия от Русия и абсолютно предателство от страна на Украйна. Така беше през 90-те години по отношение на Крим и по отношение на неговата независима територия. Следователно, така и с тези лаборатории. Вие бяхте всички тук! Как изобщо бихме могли да отровим някого с някакви глупости? Да, никога не сме постъпвали така с нашите врагове! Философията на ядреното разоръжаване е вярна, правилна и т.н. Не трябва за сметка на слабостите на някои да изграждате своята империя. Просто не е възможно. Защото империите се градят върху икономика, а не върху сплашване“, каза още Зеленски.

Дипломатически напредък

Един от въпросите към президента Зеленски насочи разговора към дипломатическия аспект, към преговорите, които са в ход. За значителен напредък по тях, научаваме от изявление на турския президент Ердоган. Той каза, първо, че на тези руско-украински преговори се обсъждат шест точки. И второ, че вече има напредък по четири. Това са точки, които се отнасят до неприсъединяването на Украйна към НАТО, демилитаризацията, гаранциите за сигурност и защитата на руския език. Но все още няма напредък по отношение на статута на Донбас и статута на Крим. Украинският президент бе помолен да обясни накъде се движат преговорите, както и своята идея за референдум. Защото не е много ясно как в случай на постигане на някакъв компромис, държава във война, или току-що излязла от войната, може да проведе референдум.

Володимир Зеленски обясни защо реториката е изградена върху шест точки. Защото първият документ бе ултиматум от страна на Руската федерация, дори не би го нарекъл ултиматум на хартия, бе публичен ултиматум, който се разми някъде в информационното поле. Като цяло, Зеленски каза, че споменатите точки са фигурирали. Също е имало и фразите „демилитаризация, денацификация“, много неща са свързани с „д“. Но реакцията на Турция е била донякъде неправилна и са разговаряли за това с президента Ердоган. Има тънкости в превода на неговото изказване и тънкости в реториката, подчертава Зеленски.

„Денацификация и демилитаризация” – това изобщо не обсъждаме. Той е заявил на групата за преговори: „Изобщо няма да седнем на масата, ако говорим за някаква „демилитаризация“, някаква „денацификация“. Тези точки въобще не ме интересуват.“

Що се отнася до [третия] момент за защита на руския език…, президентът вярва, че хората няма да го искат. „Хората няма да искат да четат, да гледат филми, да говорят.

Зеленски сподели, че се обсъжда руският език. Той се отнася с уважение към езиците на съседните народи и желае да подпише споразумение с всички съседни страни. В страната живеят повече от 100 националности и би искал да прекъсне този постоянен спор. Той настоява и приема огледално уважение към историята, езиците, културните ценности между всички съседи.

“Интересуват ме Русия, Унгария, Полша – имаме много различни исторически въпроси. Румъния и така нататък… Имаме много различни въпроси, имаме много малцинства, националности и това споразумение ще бъде достатъчно, за да зачитаме едни или други езици вътре в нашата страна. Въпросът с езика, сигурен съм, ще излезе от дневния ред, защото ще се реши с такъв договор.“

„Четвъртата точка засяга гаранциите за сигурност и неутралитет, безядрен статут на нашата държава. Ние сме готови да го направим. Това е най-важният момент. Това беше първата принципна точка за Руската федерация, доколкото си спомням. И доколкото си спомням, те започнаха война заради това. Сега те започнаха да добавят точки към ултиматумите. „Ние не сме съгласни къде отивате, а това е извън нашите договорености със Запада, които вече са от толкова години. Ето защо това е основният въпрос и поради това ние защитаваме нашата сигурност“, казаха от Руската федерация. Следователно тази точка е точка на гаранции за сигурност за Украйна. Тя е задълбочено разработена, но ме интересува да не е поредния лист харти, подобно на Будапещенския меморандум и т.н.“

„Затова ние сме заинтересовани този документ да се превърне в сериозно споразумение, което ще бъде подписано. Сега преминавам към референдума. И в Украйна трябва да има референдум. Защо? Защото имаме закон за референдумите. Ние го приехме, а гаранциите за сигурност предполагат конституционни промени. Не говоря за референдум, говоря за конституционни промени като цяло. Референдумът е стъпка по-бърза от промяната на конституцията. За това говоря. Руската страна има нужда от гаранции, че това ще се случи. Затова референдум – защото само народът може да реши, че ще има такъв статут и такива гаранции. Референдумът ще се проведе в рамките на няколко месеца, а промените в конституцията ще се осъществят за поне една година в съответствие с действащото законодателство. Минимум година“, каза Зеленски.

На въпроса как би формулирал военната цел на Украйна в момента и изобщо представя ли си военна победа, Зеленски отговори ясно:

“Да. Максимално да се намали броят на жертвате, да се съкрати продължителността на войната. Да се изтеглят войските на Руската федерацията на компромисна територия – а това е всичко, което бе до 24 февруари, преди нападението. Нека се върнат там. Разбирам, че е невъзможно да принудим Русия напълно да освободи територията, това ще доведе до трета световна война. Прекрасно разбирам и си давам сметка за това. Затова казвам: това е компромис. Върнете се там, откъдето започна всичко, и там ще се опитаме да решим въпроса за Донбас, сложния въпрос за Донбас.“

Руският медиен регулатор Роскомнадзор излезе с предупреждение към руските медии да не разпространяват интервюто с Володимир Зеленски. В становище се казва, че някои от медиите взели интервюто са обявени за чуждестранни агенти.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук