протест земеделци
Снимка: БГНЕС

Земеделските производители в България обявиха блокади по основни пътни артерии в цялата страна.

Причината – искат пари от държавата, тъй като браншът е в „колапс“. Те твърдят, че

търпят загуби заради украинската продукция, която се ползва с митнически

облекчения в Европа след войната в Украйна.

Сред исканията на протестиращите е и това за оставката на аграрния министър Кирил Вътев.

След среща с правителството и направеното предложение за отпускане на средства на тези, които докажат, че са работили на загуба, представителите на земеделския бранш обявиха блокади.

От Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) обявиха, че това условие не ги устройва, тъй като

последните данъчни декларации за изминалата година не могат да докажат загуби,

които в същото време нараствали през последните три години.

Премиерът Николай Денков цитира справка, според която зърнопроизводството е сред най-печелившите сектори в периода 2018-2022 г., като само за последните 2 години декларираните печалби са на обща стойност съответно 2 и 3 млрд. лева.

Фермерите пак се борят за парите на другите

Въпреки че финансирането за фермерите в новия бюджет беше увеличено със стотици милиони, само месец след приемането на държавната план-сметка, недоволството остава.

Трябва да бъде подчертано, че средствата, за които земеделците протестират, ще бъдат взети от всеки един данъкоплатец на държавата, както и от всички останали отрасли, които на всичкото отгоре не взимат субсидии.

Обикновено зад искания за финансово подпомагане се очаква да има и конкретни резултати – за по-качествена и конкурентна на пазара продукция. В същото време Турция, която не е част от ЕС, произвежда продукция, която не се субсидира от европейските фондове и въпреки това тяхната продукция продължава да бъде по-евтина и да се внася в България.

Според анализ на аграрното министерство по-голямата част от дребните и средни земеделски производители се нуждаят от помощ.

Според зам.-министъра на земеделието Александър Йоцев правителството смята да подпомага фермери, обработващи до 600 хектара земи. “Най-дребните ще получат това, което поискаха”, увери той в интервю за БНР.

Той припомни също, че в програмата на правителството фигурират и всички законодателни промени, които земеделците са поискали.

Получава се така, че секторът, който е най-субсидиран и подпомаган в годините, ползва се и от привилегията за връщане на акциза за горивото и разполага с техника, финансирана с европейски средства, сега е недоволен и иска да продаде продаде продукцията си на високи цени и ако може държавата да помогне за това.

“Този бранш е получил над 30 милиарда лева дотация от ЕС. Когато си получил такива пари от ЕК, не може да говориш, че ще събориш държавата и ще фалираш“, коментира през септември миналата година Бойко Борисов при поредното недоволство на земеделските производители.

Секторът може и да е неглижиран, както твърдят самите фермери, но трябва ясно да се направи уговорката, че това не е станало в рамките на седем месеца, в които управлява правителството, начело с Николай Денков. Проблемите са заровени години назад във времето.

Близо 70% от субсидиите за зърнопроизводителите отиват в около 100 големи „зърнарски“ семейства, твърди Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.

72% от читателите на ДЕБАТИ, предпочитат по-евтиния внос, отколкото по-скъпото българско производство

От влизането в ЕС повече половината от евро-субсидиите отиват в селското стопанство. От 4,2 млрд. лв. годишно 2,91 млрд. лв. са за селското стопанство (данните са 2018 г., но съотношенията са подобни и през другите години). Т.е. никой не говори за това крадене на Еврофондовете, само за асфалт, бетон и пр. При тази селскостопанска субсидия, около 70% отива в около 100-на големи „зърнарски“ семейства!“, коментира той при протестите през есента.

В официална позиция на преработвателите на маслодайни култури в края на януари

се посочва, че в нито един момент не е съществувала заплаха за българското земеделие, продиктувана от вноса от Украйна.

Позицията идва след поредицата от земеделски протести, в които се настояваше за спиране вноса на зърно и слънчоглед от Украйна. Оказва се, че липсата на слънчоглед влияе върху бранша за производство на олио.

В официалната си позиция членове на сдружението заявяват, че е твърде вероятно още през пролетта преработвателните предприятия да започнат да затварят поради липса на суровина.

В тях работят 20 000 души. „Това ще доведе до освобождаване на персонал и излизане на ефективни стачни действия на целия бранш и зависещите от наличието на олио и фуражи свързани сектори“, се посочва още в текста.

Ако търсим обективност, интересът на милионите български потребители е по-важен, от интереса на няколко хиляди фермери. Трудно е да се повярва, че земеделци, които твърдят, че работят на загуба, са готови да изоставят работата си и да похарчат не малко средства, за да се занимават с блокиране на пътища.

Всеки от нас би трябвало да се запита справедливи ли са исканията им или става дума за поредния политико-икономически рекет, който една малка група хора упражнява върху правителството с цел да получи по-голяма част от парите на останалите си сънародници.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук