Григор Димитров
на снимката: Тенисистът Григор Димитров

Най-добрият български тенисист Григор Димитров за жалост отпадна от турнира в Бризбейн. На полуфинала от австралийската надпревара 26-годишният хасковлия бе надигран от представителя на домакините Ник Кириос. Нашето момче, което спечели състезанието през миналата година, взе първия сет с 6:3, но във втория и третия отстъпи с 1:6 и 4:6. В основата на победата на австралиеца бе мощният му сервис, който почти винаги бе със скорост над 210 км/ч. Той завърши срещата с цели 22 аса, срещу едва пет за българина. На финала утре Кириос ще срещне Райън Харисън, който по-рано днес надигра Алекс де Минор с 4:6, 7:6, 6:4.

Григор Димитров и Ник Кириос имаха два мача досега, а и в двата победата бе за българина – 7:6, 3:6, 7:6 в 1/32-финал на Индиън Уелс през 2015-а и 6:3, 7:5 на финала в Синсинати през миналата година.

Първият сет днес продължи малко повече от половин час и започна равностойно. При 3:2 в своя полза Григор проби съперника си, а след това затвърди аванса си за 5:2. Кириос се измъкна от по-ранно загуба на сета, но в следващия се пречупи при сервис за Гришо за крайното 6:3.

Вторият сет също стартира гейм за гейм, но Гришо допусна ранен пробив за 1:3, макар Кириос да взе гейма при втория брейк пойнт. Австралиецът затвърди пробива, а след това успя да удари Димитров за втори път с нов пробив за 1:5 при третия брейк пойнт. Гришо удържа три сет пойнта, но в крайна сметка загуби с 1:6.

Третият сет се движеше без пробив до 3:3, когато Кириос се възползва от поредица от грешки на Димитров и го проби за 4:3. В следващия гейм Гришо даде всичко от себе си и не спря да тича, но съперникът му бе безгрешен и затвърди пробива за 5:3. Българинът успя да съхрани шансовете си с гейм за 5:4, а австралиецът сервираше за победа в срещата. Григор поведе в решителния гейм, но Кириос си върна аванса с два аса. Димитров изпрати топката в аут в следващите две отигравания, с което загуби мача и титлата си.