Жозеп Борел
На снимката: Жозеп Борел, върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност

Целта на ЕС е да изгради капацитет, за да подсили НАТО, но и за да бъде автономен и да може да действа самостоятелно. Това заяви ръководителят на външната политика на Европейския съюз Жозеп Борел в речта си по време на панел на Дипломатическия форум в Анталия.

Той акцентира, че Европа трябва да е в състояние сама да се справи с трудностите, пред които е изправена.

„НАТО е и ще остане начинът за осигуряване на териториалната отбрана в Европа за всички европейски държави членки. Но в същото време нашият съюз и договори казват ясно, че бихме могли да бъдем по-силни, ако обединим силите си и от военна гледна точка“, заяви той.

По време на панела, в който се обсъждаше дали превръщането на ЕС в политически, икономически и финансов съюз води до стратегическа автономия, Борел заяви, че „като правим това, ние укрепваме НАТО. Това не е противоречие. Това е въпрос на взаимно допълване.“

Военен капацитет на ЕС

Обръщайки внимание на размера на военния капацитет на ЕС, Борел заяви, че вместо да се харчат повече пари за отбрана, трябва да се предприемат ефективни стъпки.

Отбранителната мощ на държавите от ЕС е три пъти по-голяма от тази на Русия и два пъти по-голяма от тази на Китай и трябва да има координация между армиите на държавите членки на ЕС, подчерта дипломатът.

„Автономията не се отнася до военните сили. Тя означава да се отървем от зависимостите. Трябва да се отървем от зависимостите си в области като енергетиката и да възстановим капацитета си. Това е стратегическа автономия“, каза той.

Според него, решението на Германия да засили собствения си отбранителен капацитет е „добра промяна и положителна стъпка за външната политика на Германия“.

Кандидатурата на Украйна за членство в ЕС

Относно кандидатурата на Украйна за членство в ЕС Борел заяви, че никоя страна не може да се присъедини към Евросъюза за една нощ и трябва да се спазват процедурите.

На 28 февруари, дни след като Русия започна войната срещу Украйна, украинският президент Володимир Зеленски поиска от ЕС да се откаже от обичайните процедури и да предостави на страната му „незабавно“ членство.

Отношения между Турция и ЕС

В отговор на въпрос за отношенията между Турция и ЕС, Борел заяви, че въпреки че през последните две години Турция и ЕС са били изправени пред трудности в отношенията помежду си, сега те се подобряват.

Той заяви, че Турция е геополитически играч в региона и нейната сфера на влияние се разширява.

Подчертавайки значението на Турция, Борел заяви, че ЕС трябва да продължи да развива отношенията и връзките си със страната. Стратегическото значение на Турция е много по-голямо, отколкото в периода преди войната между Русия и Украйна, добави Жозеп Борел.

Тридневният форум на високо равнище в курортния град Анталия събра участници от 75 държави, сред които 17 държавни глави, 80 министри и 39 представители на международни организации.

 Още новини от Европа – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук