Жулиет Бинош ще оглави журито на 78-ия филмов фестивал в Кан през май

Филмовият фестивал в Кан обяви, че за председател на журито за 78-ото си издание от 13 до 24 май е избрана известната френска актриса Жулиет Бинош, предаде АФП.

Тя поема поста от режисьорката на „Барби“ Грета Гъруиг, която водеше журито миналата година. Тогава то присъди „Златна палма“ на американския филм „Анора“ под режисурата на Шон Бейкър.

Организаторите подчертават, че за втори път в историята на фестивала две жени творци ще си предадат тази престижна роля на председател на журито. Първият такъв случай е от 60-те години на миналия век, когато италианската филмова звезда София Лорен пое поста от Оливия де Хавиланд, известна от „Отнесени от вихъра“.

Шест десетилетия по-късно, най-прочутият филмов фестивал в света избира за председател на журито една от най-обичаните френски звезди, която е високо оценявана от зрителите и критиците. Жулиет Бинош е сред малкото артисти, които са отличени на трите най-престижни европейски фестивала – Кан, Венеция и „Берлинале“. Тя спечели и „Оскар“ през 1997 г. за поддържаща роля в „Английският пациент“ на Антъни Мингела.

Жулиет Бинош представи дебюта си на фестивала в Кан преди точно 40 години, стъпвайки по червения килим за филма на Андре Тешине Rendez-vous, който оформя и нейния дебют в киното.

„Нямам търпение да споделя тези важни мигове с членовете на журито и публиката. Спомням си, как през 1985 г. за първи път се качих на стълбите, изпълнена с вълнение и колебание на млада актриса. Никога не съм си представяла, че 40 години по-късно ще се завърна в ролята на председател на журито“, коментира Бинош.

Актрисата е активна гражданска личност. Тя не се колебае да се изразява относно правата на човека и правата на жените в Иран, околна среда или мигрантски въпроси.

Само преди няколко дни тя подписа петицията „Да се застъпим за културата“ в отговор на планираното от френското правителство финансиране за културния сектор.

В движението #MeToo, което представи нови правила в световното кино и повлия на фестивалите, тя подкрепя тези, които осъждат сексуалното насилие. Като жена, работила в киното през 80-те и 90-те години на миналия век, които често бяха под влиянието на режисьорите, Бинош наскоро призова мъжете също да говорят по този въпрос.

Остават 99 дни до старта на фестивала в Кан. Филмите, които са избрани за официалния конкурс, ще бъдат оповестени в средата на април.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук