Основният фокус на икономическата зона „Доброславци“ ще е автомобилостроенето и свързаните с него сегменти. Това каза в ефира на NOVA служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев.
Той добави, че очаква зоната да бъде завършена след 12 до 24 месеца. Пулев посочи, че се водят преговори с трима големи инвеститори.
„Говорим за приоритетни, стратегически инвеститори. Ако привлечем един от тези инвеститори, това ще промени структурно лицето на българската икономика и ще ни сложи на картата за инвестиции на Европа. Всеки един от тези проекти ще увеличи брутния вътрешен продукт на нашата държава с 5% и ще създаде хиляди работни места“, коментира още Александър Пулев.
Когато говорим за инвеститори от подобен калибър, те търсят сигурност, те търсят държавна позиция и координиран подход на всички нива – от местна власт до президент, добави министърът.
Той каза, че икономическата зона „Доброславци“ ще е в размер на 290 хектара, колкото 200 футболни игрища.
Не става въпрос за някакъв вид гаражно производство. Говорим с международни и стратегически инвеститори. Това са публични компании, които имат милиардна капитализация. При тях няма риск за кражба на интелектуалната собственост. Те ще донесат у нас най-добрите практики, а от наша страна ще дадем проактивна позиция, качествена и обучена работна ръка в един сегмент, в който България трупа позиции, добави той.
Край Доброславци минава и газовата връзка между България и Сърбия. Те в процес на изграждане и трябва да бъде завършена през есента.
Годишният й капацитет е 1,8 млрд. куб. метра. В момента с осем европейски държави се прави мащабен анализ на газовия пазар в Югоизточна и Централна Европа с цел и те да диверсифицират доставките си на газ, както е направила България. Затова страната ни има готовност за изграждане на допълнителна компресорна станция на интерконектора, за да се увеличи капацитетът му до 3,2 млрд. куб. метра.
Още икономически новини – четете тук
През 2024 г. стартираме в Икономическа Зона Божурище, съвместно с инвеститори от САЩ и Италия, пилотното производство на първия в света OFO-Електрически Автомобил – ofomobile.alle.bg – изработен от 3D-Принтиран, суперздрав, лек и евтин базалто-фибърен композит – basalt.alle.bg , задвижван от Ванкел-тип двигател-генератор, захранван със 100% карбон-неутрално OFO-Биогориво, на цена от 20 ст./кг – като част от проекта SGB – biomass.alle.bg и Програмата „БГ-Развитие“ – bg-razvitie.alle.bg на ИББ – ibb.alle.bg , за многократно умножаване на Брутния Вътрешен Продукт, изграждане на съвършено нова, многомилиардна Зелена Икономика, и нареждане на България сред най-богатите и успешни страни в света, в рамките на десетина години.