Виктория Маринова
на снимката: Убитата журналистка Виктория Маринова

Варварското убийство на българска журналистка потресе страната и получи широк отзвук в българските и европейските медии. Полицията в Русе разследва жестоката смърт на на 30-годишната Виктория Маринова, административен директор и водещ на предаване в телевизия Ти Ви Ен. Жертвата е майка на 7-годишно момиченце.
Изглежда, че в България разследващите журналисти са подложени на нарастващи опасности, тъй като само преди няколко седмици полицията арестува близо до Радомир двама журналисти, единият от които – чужденец.

В последното си предаване Маринова интервюирала именно двамата арестувани колеги Димитър Стоянов и Атила Биро, които бяха оковани, докато работеха по разследване на фирмата „Джи Пи груп“, известна с масово печелене на обществени поръчки.

Стоянов, Биру, журналисти
На снимката: Задържаните журналисти Димитър Стоянов и Атила Биру

Тялото на жертвата бе открито в събота в труднодостъпен район. Намерено е в храсти, близо до Дунав. Преди да бъде убита, жената е била изнасилена и обезобразена и задушена.

Разпознаването на убитата е станало късно снощи. За случая потвърди комисар Теодор Атанасов – директор на ОД на МВР в Русе. Сигналът е подаден около 14:20 часа във Второ РПУ в Русе. От окръжната прокуратура в Русе съобщиха на брифинг какви действия са извършени до момента. Окръжният прокурор Георги Георгиев поясни, че на мястото, където е открит трупът, са завършени два огледа, назначени са и няколко експертизи, включително и техническа експертиза на мобилни устройства. Някои от вещите на убитата обаче липсват и все още не са открити.

„Установили сме маршрута на движение на пострадалата от сутринта на вчерашния ден до часа, в който сме получили информацията за смъртта й. Установили сме как се придвижва и с какво е облечена, знаем със сигурност, че към момента, в който сме намерили трупа, от него липсват мобилният телефон, ключовете за автомобила, очилата на пострадалата и част от дрехите й.”, поясни прокурор Георги Георгиев.

По негови думи се разследват всички възможни версии, включително и убийство заради професионалната работа на журналистката.

По-късно през деня главният прокурор Сотир Цацаров съобщи, че е образувано досъдебно производство. След работно съвещание в града във връзка с разследването на случая вътрешният министър Младен Маринов и главният прокурор Сотир Цацаров бяха категорични, че се работи по всички версии. По случая се проверяват лица от криминалния контингент, както и настанените в местната психиатрия, която е близо до мястото на инцидента. Заподозрян все още няма.

Сотир Цацаров
на снимката: главният прокурор Сотир Цацаров

Обвинител номер 1 на България обяви още, че прокуратурата е запорирала пари и е блокирала парични преводи на стойност около 14 млн. евро на фирми и търговци около строителната фирма „Джи Пи груп“ във връзка със сигнала на вицепремиера Томислав Дончев и сайта „Биволъ“ за злоупотреба при разходване на евросредства. В средата на септември Софийската градска прокуратура възложи на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) проверка на публикация в „Биволъ“, във връзка с която двамата журналисти, за които стана дума, бяха задържани край Радомир, докато работят по разследване за корупционни практики на „Джи Пи груп“. По същото време и по повод същата публикация е постъпил сигнал до главния прокурор и от вицепремиера Томислав Дончев. Прокуратурата реши да обедини двата сигнала.

Убийството на Маринова получи широк отзвук в Европа и бе осъдено с възмущение от медии и политици. Без да вземат категорично позиция, те изразяват опасения, че убийството може да е свързано с работата на жертвите.

„Франс прес“ описа случая и подчерта, че в първия епизод на шоуто от 30 септември е показано интервю с разследващите журналисти Димитър Стоянов от „Биволъ” и Атила Биро от румънската организация „Rise project“, относно разследването им за източване на европейски фондове от бизнесмени и политици. Според агенцията служител на Ти Ви Ен, пожелал анонимност, е заявил, че заплахи не са получавани, но той се страхува за сигурността си. Припомнено бе и задното място на България в класацията по свобода на словото.

На същото обърна внимание и Би Би Си, като подчерта с тревога, че убийството на Маринова е четвъртата насилствена смърт на разследващ журналист от началото на 2017 година насам. През август 2017 година шведската журналистка Ким Вал бе убита и разчленена от датския изобретател Петер Мадсен, след като се качи на яхтата му за интервю. През октомври същата година малтийската журналистка Дафне Каруана Галисия бе убита от бомба, поставена в колата й. През февруари тази година словашкият журналист Ян Кучак бе застрелян заедно с годеницата си Мартина Куснирова. Той, както и малтийската му колежка, бяха известни с работата си по разобличаване на корупцията.

„Гардиън“ също осъди варварското убийство, а „Политико“ припомни, че последният материал на жертвата е свързан със злоупотреби с европейски фондове.

Реакциите в социалните медии изразяват гняв и възмущение от станалото.
Еврокомисарят по правосъдието Вера Йоурова дори предлага помощ при необходимост:

„Шокирана съм от жестокото убийство на младата българска журналистка Виктория Маринова. Ще проследя внимателно разследването и ще предложа помощ от агенциите на ЕС, ако е необходимо. Очаквам спешни действия за изправяне на отговорните пред правосъдието и за изясняване на въпроса дали убийството й е свързано с работата й“ – писа тя в „Туитър“.

Председателят на групата на Европейската народна партия (ЕНП) в ЕП Манфред Вебер заяви също в „Туитър“, че е шокиран от бруталното убийство на български журналист.

„Моите мисли са със семейството ѝ. Тя е третият журналист, убит в ЕС за една година“, писа той и добави, че е необходимо пълно разследване.

Ги Верхофстат, председател на групата на Алианса на либералите и демократите за Европа в ЕП, евродепутат от Белгия от 2009 г. и министър-председател на страната от 1999 до 2008 г. сподели, че е ужасен от убийството на журналист, разследващ корупцията в България.

Зам.-председателят на Еврокомисията Франс Тимерманс коментира пак в „Туитър“, че е „шокиран“ и че „отново смел журналист пада в борбата против корупцията и за истината“. По думите му българските власти трябва незабавно да изправят отговорните пред съда.

В същия тон са и коментарите на „Репортери без граница“, които подчертаха, че България е най-изостаналата страна в ЕС по отношение на свободата на словото.

Според общият тон на международните реакции от особена важност е да се изясни доколко убийството е свързано с професионалната дейност на Виктория Маринова, особено на фона на работата й с двамата разследващи журналисти, които през септември бяха арестувани.

Българските власти твърдят, че не щадят сили и средства в разследването.
На Националното съвещание на МВР министър- председателят Бойко Борисов заяви, че е „въпрос на време е да се разкрие убийството“, тъй като криминалистите разполагат с генетичен материал и на място са изпратени опитни специалисти.

Насилствената смърт на русенската журналистка е тревожна камбана за българското общество и в някои публикации дори бе направена аналогия между нея и тази на руската й колежка Анна Политковская на 7 октомври 2006 година. Дали такова сравнение е пресилено или не ще покаже разследването, ако бъде проведено бързо, професионално и резултатно. Потресените България и Европа искат отговори.

Председателят на 73-та сесия на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) Мария Фернанда Еспиноса Гарсес осъди убийството на българската журналистка Виктория Маринова.

„Мария Фернанда Еспиноса Гарсес осъжда убийството на журналиста Виктория Маринова и подчертава значението на свободата на печата и необходимостта журналистите да могат да изпълняват професионалните си задължения свободно и безопасно“, заяви председателят на Общото събрание на ООН.

Тя осъди сексуално насилие и подчерта необходимостта от безкомпромисно противодействие на актовете на сексуална агресия и насилие.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук