От всички оръжия, които човекът е направил още от пещерните си години, само няколко са еволюирали и будят такова възхищение. Японското оръжие Катана е едно от тях. За много от нас, самураите са облечени с тежки брони, яздят кон и безстрашно се бият. И наистина, за самураите няма нищо по-важно от Бушидо и оръжието, за което се считало, че носи част от душата на притежателя.
Японският меч Катана е едно от най-смъртоносните оръжия на света. Сигурно сте го виждали във филмите или в ориенталските държави. Но от острието на Катана са загинали стотици хиляди.
Катана е дълъг между 95 и 120 см. – само острието е дълго 70 см.
Произходът на Катана не е напълно ясен. Обикновено обаче заслугата за създаването на меча се приписва на Китай и Япония. Разбира се, това е обект на спорове и до днес – съществуват исторически доказателства, според които Катана е дошла в Япония от Китай.
Най-популярната история гласи, че за първи път мечът се появява през периода Муромачи в Китай през 1392г. пр. Хр. В Япония оръжието започнало да се изработва преди 2000 години. Относително малката островна държава е пословична с майсторската изработка на оръжия – някои от най-красивите и смъртоносни мечове са дело на японски майстори.
Терминът „самурай” описва военната класа в Страната на изгряващото слънце. Именно самураите са притежавали смъртоносния меч, тъй като в Япония било забранено по-нисшите да притежават оръжие.
Изработката му претърпява естествена еволюция – в началото той е тежък и масивен, но с времето се променя – става по-гъвкав, с по-леко острие. По този начин, мечът става по-удобен по време на битка. Опитният самурай можел само с едно действие да съсече противника си.
Катана често се бърка с други мечове, но познавачите биха я различили от километри.
До такава степен, мечът бил част от самурайския живот, че щом се раждал самурай (самурайската титла е наследствена – бел.ред.), домакините купували меч, а щом умирал – оръжието било заравяно заедно с него.
Дори след смъртта си, даймио (управител на област – бел. ред.) знаел, че може да разчита на самураите си да го пазят и в отвъдния свят.
Мечовете в самурайските семейства били високо ценени. Ето защо най-ценните се предавали от поколение на поколение.
Днес Катана не се използва за военни цели, макар че по време на Първата световна война много хора умират от острието на меча.
Историческото му значение в Японската култура е изключително голямо.
Прочетете още за самураите тук.
Както и за най-великата самурайска битка – тук.
За още любопитни статии харесайте страницата ни във Фейсбук.