Организацията „Уикилийкс” публикува днес хиляди документи, за които се твърди, че са изтеглени от хакери от Центъра за киберразузнаване към Централното разузнавателно управление на САЩ.

Според „Асошиейтед прес” става дума за огромен обем от близо 9000 документи от периода 2013 – 2016 година, разкриващ скрити подробности за това какви средства за кибершпионаж използва ЦРУ. От „Ню Йорк таймс” пък посочват, че въпросните средства изглеждат като инструменти, подходящи за насочване към конкретен обект, а не за масирано използване в интернет или национални сегменти на световната мрежа.

Според „Уикилийкс“ документите са само част от всички изтекли програми, с които бивши служители на управлението разполагат.

„Тази впечатляваща колекция, която съответства на няколко стотици милиона реда код, дава на притежателите си целият хакерски капацитет на ЦРУ. Архивите изглежда са в обръщение сред неупълномощени бивши правителствени хакери и сътрудници, един от които предостави на „Уикилийкс“ част от архива“, се съобщава на онлайн платформата.

Документите показват, че през годините ЦРУ е създало над 1000 системи със зловреден софтуер – вируси, програми тип „троянски кон“ и друг софтуер, който може да прониква и поема контрол върху различни видове електроника. Цели на хакерите на ЦРУ са айфони, продукти със системи „Андроид“, софтуер на „Майкрософт“ и „Самсунг“, смарт телевизори, които могат да бъдат превърнати в микрофони, както и дори личният телефон на американския президент Доналд Тръмп. Организацията е установила и методи за хакване на електрическите системи на автомобили и товарни камиони, с което потенциално биха могли да ги контролират.

Според „Уикилийс“ чрез проникването в смартфони ЦРУ може да получи достъп до популярни приложения като WhatsApp, Signal, Telegram, Weibo и Confide.

На онлайн платформата се съобщава още, че ЦРУ не са единствените, които притежават този вид софтуер, с което той може да е попаднал в ръцете и на други хакери.

 „Много от слабостите, използвани в киберарсенала на ЦРУ, са широко разпространени и някои може вече да са били открити от конкурентни разузнавателни агенции или киберпрестъпници“, посочват от „Уикилийкс“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук