Логото за българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. ще съдържа три български символа – кирилицата, шевицата и българския флаг.

Победителят Тодор Ангелиев е събрал 76 точки от възможните 90. Логото е избрано след публичен конкурс, обясни вицепремиерът и министър на образованието в оставка Меглена Кунева.

„Пожелавам на българското лого на добър час. Символът е ключ към въображението. 6 месеца по света това лого ще е символът на България, както е било при всички председателства досега. 180 творци изпратиха проектите си за председателството. Ще обясним защо се гордеем с нацията си и с това, което може да дадем на ЕС”, заяви Кунева. Вицепремиерът в оставка обясни, че през 2015 г. едва 3% от българите са знаели, че има председателство. 2016 г. вече 30 на сто знаят за него.

Председателят на комисията по избора на логото проф. Георги Янков от Национална художествена академия заяви, че журито е било изправено пред голям брой конкуренция, не само заради броят на проектите, но и заради качеството им. Участие са взели и българи, живеещи в чужбина, участвали са и много студенти, както и хора с изграден авторитет. Близо 10 са и чужденците, участвали в конкурса, сред тях – украинци, македонци и германци. 20 от проектите за лого са били с роза, с паметника Шипка-3, с книга-2, с българското знаме-9, с ръце-3, със звезда-9, 29 са били с българските шевици, с минерални извори-2, с карта на България-6. Имало и проекти, повтарящи туристическото лого, с кирилицата били 21. Имало и такива с хоро, лъв, посланици, цвете, птица, НДК и слънце. Логото трябвало да бъде оригинално, авторско, ясно, съобразено с председателството.

Директорът на Националния център по подготовката и провеждането на Българското председателство на Съвета на ЕС посланик Любомир Иванов обясни, че е имало много участници и голям интерес към конкурса. „Това обозначава положителните настроения, които строят от този конкурс и затова вярвам, че резултатът от него ще е много позитивен за всички българи”, допълни Иванов.

Победителят Тодор Ангелиев обясни, че е искал да покаже равнопоставеността на кирилицата спрямо латиницата. „Това ми е работата, това ми е много интересно. Мотивира ме това, че исках да направя хубаво лого, което да е графично добре поднесено и да дава лице на България. Опитах се. Мотивацията ми беше да направя нещо хубаво”, допълни авторът.

Председателят на комисията по избора на логото проф. Георги Янков каза, че е ценно, защото съдържа в себе си „БГ” на кирилица и на латиница. Той е убеден, че това е моментът да използваме, че сме първата страна в ЕС, която пише на кирилица и да наложим своите традиции в топографията.

Меглена Кунева коментира, че никой не е свързал проекта с човека, който го прави. „Членовете на журито са предложени от съответните гилдии, за да може да има много ясен, категоричен и професионален избор, за да може да се стигне до безпристрастен резултат. Журито е работило с много висока професионална оценка. Всички си даваме сметка, че това е първото председателство на България и логото остава в историята”, поясни Кунева.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук