17 нови случая на заразени с коронавирус за последното денонощие има у нас. Излекуваните нови лица са 53, а броят на хоспитализираните падна под 200 души.
Това съобщи председателят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски.
10 987 са изследваните лица досега, като в тях не са включени бързите тестове от последните 10 дни и проучването в Пловдив.
От новорегистрираните 17 души с положителен ковид-резултат в болница са 7 лица. За денонощието са изследвани 1273 проби.
Общо досега заразените с COVID-19 лица у нас са 2477. Увеличението спрямо вчера е с 0,7%. Активните случаи са 1378.
Няма регистрирани случаи на заразени деца за денонощието.
Има още един нов случай на положителен резултат сред медицинския персонал. Става въпрос за втора медицинска сестра от Ямбол в рамките на два дни.
Така общият брой на заразените медицинските лица става 255 или 10,3% от общия брой у нас.
Излекувани са нови 53 лица. Общо 965 стават досега излекуваните, съобщи ген. Мутафчийски.
Мъж на 75 години в Пловдив е починал. Мъжът е бил преведен от Пазарджик.
Средната възраст на починалите у нас е 65,6 години.
Под 200 са вече хоспитализираните пациенти, те са 198 в различни болници в София и в страната, като 20 от тях са в интензивни отделения.
ДА ОТПАДНЕ КАРАНТИНАТА ЗА ВЛИЗАНЕ В БЪЛГАРИЯ
Хидроксихлорикина има множество странични ефекти, затова не може да се ползва в домашна обстановка, а само в болници, при това се прилага под строг контрол, съобщи на редовния сутрешен брифинг на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски в отговор на въпрос има ли лекарството странични ефекти.
На въпрос дали Националният кръвен център набира донори на кръвна плазма с антитела и дали има доброволци, както беше обявено преди месец, главният държавен здравен инспектор доц. Кунчев съобщи, че има доброволци, но в момента Министерството на здравеопазването оборудва лабораторията за целта. „Ползването на плазма не касае само коронавируса, така че лабораторията ще влезе в употреба дори и след епидемията“, допълни доц. Кунчев.
На въпрос за болницата в Пазарджик, чието интензивно отделение не работи, а болните са релокирани в Пловдив, доц. Кунчев обясни, че до десет дни болницата ще се върне към нормалната си работа.
Проучвания за хидроксихлорокина не са правени в България – това изисква огромен брой пациенти – такива проучвания се правят от СЗО, а те са временно прекратени към момента. Всяка болница, която е лекувала пациенти, извършва наблюдението на своите пациенти след излекуването им и това дали в оздравителния период са имали усложнения.
Има редица данни, че болните, прекарали тежки среднотежки форми на инфекцията, имат фиброзни участъци в белите си дробове, но още е много рано да се дават прогнози какви са трайните и бъдещите последици.
7 души са лекувани с кръвна плазма във ВМА, и това е малък брой, от който не могат да се направят значителни изводи. Наблюденията са, че хората се повлияват добре от кръвната плазма – неслучайно именити университети правят подготовката си за втора вълна с центрове за кръвна плазма.
След епидемията ще стане ясно колко екстубирани хора са оздравели, но те не са много, допълни началникът на Щаба ген. Мутафчийски.
В момента се обсъжда друг тип стратегия с премиера – не толкова строг граничен контрол – най-вероятно ще предложим премахване на 14-дневната карантина на пристигащи в страната от чужбина, а ще съсредоточим възможностите за откриване на нови клъстери – РЗИ няма да е по границите, а там, където им е мястото – там, където може да има клъстери – огнища, обяви доц. Кунчев. В момента няма особено активни огнища, всички са овладяни, – нямаме активно огнище, освен в Шумен, където строители на Балкански поток са дали положителни проби. От 120 изследвани установихме общо 6 заразени, като те са карантинирани в караваните си.
Морската вода не е добра среда за развитие на вируса и оттам не може да се заразите, но при контакт с други хора е напълно възможно, допълни доц. Кунчев.