кръводаряване, кръводарител

Световният ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител се отбелязва днес – 14 юни. Денят е обявен с резолюция WHA58.13, приета на 58-ата сесия на Световната здравна асамблея на Световната здравна организация (СЗО) на 23 май 2005 г..

Целта е да се повиши информираността на хората за необходимостта от безопасна кръв за спасяване живота на нуждаещите се и да се изрази благодарност към хората, които доброволно и безвъзмездно даряват кръв.

Поводът за обявяването на Световния ден на кръводарителя е годишнина от рождението на американския бактериолог Карл Ландщайнер, който е откривател на кръвните групи. За своето откритие той е удостоен с Нобеловата награда за физиология или медицина през 1930 година.

Тазгодишната кампанията е с надслов „20 години празник на даряването: благодарим на кръводарителите!“, предаде БТА. Целта е изразяване на благодарност към кръводарителите, както и да се подчертае постоянната необходимост от редовно и безвъзмездно кръводаряване.

В много страни кръвните центрове са изправени пред предизвикателството да осигурят достатъчно количество кръв и кръвни съставки, като гарантират тяхната безопасност. Кръводаряването е от решаващо значение за пациентите, които се нуждаят от непрекъснато кръвопреливане. Една от стратегиите на СЗО е да подпомага страните с ниски и средни доходи за подобряване на наличността и качеството на кръв или плазма, така че всички нуждаещи се пациенти да могат да получат своевременно лечение.

В рамките на Световния ден всяка година в над 192 държави се организират различни събития, с които не само се оказва подкрепа на кръводарителите, но и се насърчават хиляди хора да се присъединят към благородната кауза на доброволното кръводаряване.

В България първата акция за безвъзмездно даряване на кръв се провежда през 50-те години на миналия век.

С акция по кръводаряване и церемония по награждаване на кръводарители с принос към каузата Българският Червен кръст отбелязва Световния ден на кръводарителя. Инициативата се провежда съвместно с НЦТХ и ще се състои днес, от 9:30 ч. в централата на БЧК в София, на бул. „Джеймс Баучер“ 76.

Желаещите да дарят кръв могат да го направят от 9:30 до 12:30 ч. във фоайето на централата на БЧК. Те ще бъдат посрещнати от доброволци на БЧК и екипи на НЦТХ, посочиха от организацията.

По-късно, от 11:00 ч. в зала „Музейна“ на БЧК, ще се състои церемония по награждаване на кръводарители с принос към каузата. С плакети, грамоти и предметни награди ще бъдат отличени 11 индивидуални и институционни кръводарители от София, допринесли за популяризирането на кръводаряването, съобщиха от БЧК.

Военномедицинска болница също ще отбележи Световния ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител. През целия ден, от 8:00 до 16:00 ч. всеки желаещ ще може да дари кръв в Центъра по транфузионна хематология към лечебното заведение, който по-рано тази година беше реновиран. Насърчаването на безвъзмезното кръводаряване е една от мисиите на ВМА, казаха от лечебното заведение и припомниха, че Центърът приема кръводарители всеки ден.

Човешката кръв няма заместител и редовното кръводаряване е от решаващо значение за осигуряването на достатъчно количество кръв и кръвни съставки, необходими за лечението на всички нуждаещи се пациенти, посочват от БЧК.

Кой може да дарява кръв

Кръводарител може да стане всеки човек на възраст между 18 – 65 години, който тежи повече от 50 кг. и не е приемал медикаменти поне 48 часа, се посочва на страницата на НЦТХ.

Кръводаряването отнема около 30 минути. В началото дарителят отговаря на въпросник за здравословното си състояние. Следва преглед от лекар. Взимат се 2-3 капки кръв от пръста, която се изследва за нивото на хемоглобин и кръвната група. Ако лекарят разреши, доброволецът дарява 450 мл. кръв за около 5-7 минути. Всички консумативи, използвани по време на кръводаряването, са индивидуални, стерилни и за еднократна употреба и не съществува никаква опасност от зараза по кръвен път, уверяват от Центъра.

След кръводаряване дарителят получава бележка за два дни отпуск, подкрепителна закуска, подарък, а при изрично изразено желание и резултатите от направените изследвания за СПИН, хепатит В и С, сифилис и кръвна група.

Мъжете могат да даряват кръв пет пъти в рамките на една календарна година, а жените –четири пъти, като интервалът между две кръводарявания трябва да бъде минимум 2 месеца, уточняват от Центъра.

Българска организация за доброволно кръводаряване призовава да насочим вниманието си към сериозния дефицит на кръводарители

14 юни е денят, на който светът за 20-ти път официално ще отбележи Световния ден на доброволния кръводарител, с цел да насочи вниманието към огромната му значимост, да повиши осведомеността за необходимостта от безопасна кръв и кръвни продукти и разбира се – да благодари на доброволните кръводарители по целия свят за техния незаменим и безценен принос за здравето и благополучието на милиони хора

У нас всеки, който желае да дари кръв, може да го направи, като се обърне към съответния център по трансфузионна хематология в страната. Координати можете да намерите на следния адрес: https://ncth.bg/contacts.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук