Васил Левски

На 19 февруари 2019г. отбелязваме 146 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски.

На днешния ден се прекланяме пред паметта на Дякона. Чествания ще има пред паметника на Левски в центъра на София.

Сякаш за българите по-големият празник е обесването, а не рождението на Дякона. Давани са различни обяснения за това. Дали е чувството за вина, че никой на времето не е направил опит да го спаси в пътя му към София, дали защото почитаме повече Възкресението, отколкото Рождество, защото след смъртта си Левски възкръсна в народната памет.

Един светец, напуснал църквата, революционер, проповядващ европейската идея за разбирателство с всички народи, борец за национална свобода, който не се опитва да ограничи свободата на другите, аскет и борец срещу корупцията, както сега е модерно да го наречем, без самият да е корумпиран.

Васил Левски е заловен на 27 декември 1872 г. при Къкринското ханче. И до днес не е доказано кой е предателят на Апостола.

Часове след залавянето му турците не са знаели кого точно са задържали. Апостолът е отведен в София, където е изправен пред съд.

Васил Левски изгражда защитата си на основите на правата на християните според турския Хатихумаюн, за да не издаде някого и вътрешната революционна организация.

Няколко пъти той заявявал, че е търсил законни пътища за изменение на живота в империята. Левски се разграничава от дейността на Димитър Общи, за да избегне криминални обвинения.

Смъртната присъда е издадена на 14 и е потвърдена на 21 януари 1873 г.

Процесът завършва, а според историците Комисията, съдила Апостола, е иззела функциите на съд, което е недопустимо по законите на самата империя.

60 подсъдими са осъдени на затвор и заточение и двама са обесени — Димитър Общи и Васил Левски.

Апостолът увисва на бесилото на 19 февруари 1873 г. – тогава той още не е навършил 36 години.

ЧЕСТВАНИЯТА

Министър-председателят Бойко Борисов поднесе цветя пред паметника на Васил Левски в столицата по повод 146 години от смъртта на Апостола на свободата, съобщиха от правителствената пресслужба.

Премиерът Борисов отдаде почит към делото и паметта на великия български революционер.

В родния град на Левски – Карлово, годишнината беше отбелязаха с митинг-поклонение.

В църквата „Света Богородица“, където той е ръкоположен като дякон през 1859 г., бяха отслужени архиерейска света литургия и панихида.

В Ловеч 50 души се включиха в традиционния туристически поход „По стъпките на Апостола“ и изминаха разстоянието от Ловеч до Къкринското ханче, откъдето започва безсмъртния му път.

Поклонение имаше пред паметника на Апостола в Пловдив. В церемонията участват представителни формирования от Пловдивския гарнизон – почетна рота, военен духов оркестър и венценосци,  членове на Общинския комитет „Васил Левски” – Пловдив и Комитет „Родолюбие”.

В Бургас програмата започна със заупокойна молитва и поднасянето на венци и цветя през паметника на Левски в Приморския парк. Открит урок за Дякона на тема „Завинаги с нас“ с участието на ученици от Търговската гимназия ще започне в 18 часа в залата на културния център „Морско Казино“.

В 18:00 часа президентът Румен Радев ще участва във възпоменателната церемония.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук