На 10 февруари ще се навършат 180 години от смъртта на руския поет Александър Пушкин. Два дни преди да загуби живота си се състои знаменитият дуел между Пушкин и французина Жорж Дантес. През далечната 1837г., затънал в дългове, докато според слуховете жена му Наталия е замесена в скандална любовна връзка, Александър Пушкин призовава на дуел смятания за неин любовник Жорж Дантес. По време на дуела са ранени и двамата. Пушкин обаче смъртоносно и умира два дни по-късно. Всъщност Пушкин е улучен смъртоносно случайно. Поетът се цели дълго време в своя опонент, но накрая Дантес изгубва търпение и стреля. Вместо да уцели Пушкин в крака, както по-късно твърди, че е било планирано, Дантес уцелва Пушкин в корема, което се оказва фатална грешка. В онези години правителството се страхува от политически демонстрации по време на погребението на Пушкин. По тази причина ограничава достъпа до него и тялото му е пренесено тайно в имението на майка му.
Руската интелигенция била шокирана от неочакваната смърт на големия поет. В Германия и Франция, вестниците няколко дни пишели подробности за трагичната кончина на големия руски писател.
Творбите на Пушкин са писани под влиянието на сатирата на Волтер, поезията на Байрон и трагедиите на Шекспир. Редица неговите произведения са описвани от критиците като шедьоври. Творчеството му се превръща и основа за много музикални произведения. Такива са например операта на Чайковски „Евгени Онегин“ и „Борис Годунов“ на Мусоргски. Много от творбите му дори са екранизирани.
Обичах Ви
Обичах Ви. И още дълго може
любов да тлее в моята душа,
но нека вече тя не Ви тревожи.
Не искам с нищо да Ви натъжа.
Обичах Ви без думи, без надежда,
ту плах роб, ту ревнивец несравним.
Дано с такава искреност и нежност,
дай Боже, Ви обикне друг любим…
А. С. Пушкин