Аякс е на само една крачка от европейски финал, след като в първа среща от полуфиналите на Лига Европа победи с категоричното 4:1 състава на Лион. Над 50 хиляди зрители на „Амстердам Арина” станаха свидетели на спиращ дъха двубой, с постоянни голови положения и пред двете врати.

Гостите от Франция стояха по-добре на терена в първият четвърт час, но именно в 25-ата минута Аякс успя да открие резултата. Центриране на Зиех от фаул бе отклонено от Траоре и националът на Буркина Фасо даде начало на головата фиеста.

Домакините успяха да се възползват от грешки в защитата на Лион и в 34-ата минута отбелязаха второ попадение. Вратарят Антони Лопес не успя да изчисти добре топката, тя попадна в Каспер Долберг, а 19-годишният нападател я прати в мрежата без притеснения.

Малко след началото на второто полувреме резултатът стана класически, след като Зиех намери Юнес, който стреля, топката се отклони, но успя да мине голлинията преди бранител да я избие. Отборът на Петер Бос обаче не бе толкова сигурен в отбрана и допусна попадение в 66-ата минута. Тогава бранителите на холандците не успяха да изчистят топката, тя се озова във Вабуена и той с прецизен удар направи 3:1 и върна Лион в мача.

Това не стресна младия отбор на Аякс, който продължи да атакува и в 71-ата минута стигна до ново попадение. След третата асистенция на Зиех за деня Траоре отбеляза втория си гол в мача.

Аякс за първи път достига до тази фаза в европейските турнири от 1997 година насам. Холандският гранд няма загуба на собствения си стадион в 12 поредни мача, като е в серия от шест поредни победи на „Амстердам Арина“. Европейският шампион от 1996 г. изненадващо се класира за полуфиналите, тъй като за пореден сезон разчита основно на млади футболисти.