четенето на книги

Книги, книги, книги. Дори да се твърди, че четенето на книги днес се измества от телевизията, чувството да се потопиш в един нов свят, да се изгубиш в романа, остава едно от най-неповторимите.

Ние ви представяме списък на 24 книги, които трябва задължително да прочетете според британския онлайн вестник „The Independent”.

Гордост и предразсъдъци, Джейн Остин

Всеизвестен факт е, че всеки списък, който претендира да съдържа най-великите книги на всички времена, трябва да съдържа в себе си Гордост и предразсъдъци.

Тайният дневник на Ейдриън Моул, Сю Таунзенд

Ако четете тази на смъртното си легло, е почти сигурно, че ще умрете смеейки се.

Чарли и Шоколадовата фабрика, Роалд Дал

Хари Потър може и да е по-популярен, но Уили Уонка е по-странен и по-интересен.

И всичко се разпадна, Чинуа Ачебе

Новелата на Ачебе показва това, което се случва на нигерийско селце, когато европейските колонизатори пристигат.

1984, Джордж Оруел

Най-известната антиутопия, 1984, се оказва толкова толкова далновидна, че се превръща в клише. Оруел бил толкова заинтересуван от начина, по който функционира тоталитаризмът, представяйки си общество, при което параноичното наблюдение на СССР води до смразяващи кръвта последствия.

Ребека, Дафни дю Морие

Трудно е да се каже на какво точно се дължи магнетичното въздействие на романа: дали на готическите елементи, които те държат в напрежение до последния ред, дали на вълшебството, обгърнало величественото имение Мандърли на морския бряг в Корнуол, дали на вледеняващите тайни и призраците от миналото, на които се натъква една млада жена в стремежа си към споделена любов.

Големите надежди, Чарлз Дикенс

Съчетавайки неочаквани обрати и заплетени авантюри, тази неостаряваща класика е същинска енциклопедия на отношенията между човека и обществото във Викторианска Англия.

Да убиеш присмехулник, Харпър Ли

Творба с ранга на изключително постижение в литературата, която несъмнено ще ви накара да се насладите на естествената простота, с която е написана… Един роман със силно съвременно звучене.

Вълци, Хилари Мантел

Феноменалният успех на романа, приковал вниманието на огромната читателска аудитория с неутолим интерес към епохата на Тюдорите, го поставя в челната десетка на общата класация „Британски бестселъри на десетилетието“.

Големият сън, Реймънд Чандлър

Филип Марлоу е гениален детектив, способен да намери изход от лабиринта на всяко престъпление, виртуоз на пистолета и незабравимите лафове, професионален пияч, покорител на женски сърца и самотник в безмилостен свят.

Франкенщайн, Мери Шели

Шели била само на 18 години, когато написала „Франкенщайн”, като част от облог с нейния бъдещ съпруг Пърси Шели и Лорд Байрон кой ще напише най-добрата страшна история.

Брулени хълмове, Емили Бронте

Неподвластен на времето, шедьовърът на Емили Бронте е сред най-великите романи не само в английската, но и в световната литература.

Повелителят на мухите, Уилиям Голдинг

Една от най-обичаните класики на всички времена, която ни напомня, че загубата на невинността и злото са нещо, което се крие във всеки от нас.

Панаир на суетата, Уилям Текери

Днешните общества изобилстват от примерите, описани в романа: снобите с техните превземки и хората, домогващи се до кръгове, които не са им отредени по рождение. В „Панаир на суетата“ епохата е различна, героите на деня са други, но в крайна сметка недостатъците и стремежите на човешките същества са едни и същи.

Среднощни деца, Саман Рушди

Протагонистът в най-известната книга на Рушди се ражда точно в момента, в който Индия става независима държава.

Лолита, Владимир Набоков

„Лолита“ излиза през 1955 г. и веднага е забранена във Великобритания. През 1959 г. все пак романът е издаден и предизвиква скандал. Репутацията на издателя и политик Найджъл Никълсън е съсипана.

Джейн Еър, Шарлот Бронте

Изпълнен с дълбока емоционалност, силна чувственост и разтърсваща страст, „Джейн Еър“ си остава един от най-великите любовни романи на всички времена.

Американа, Чимаманда Нгози Адичи

Лек и увлекателен поглед към расовата идентичност, показан чрез историята на една нигерийка, която оставя своя дом, за да се потопи в един свят, пълен с трудности в САЩ.

Великият Гетсби, Франсис Скот Фицджералд

Смятан за един от най-големите романи на 20 век, предизвиквал тежки коментари заради материализма и декадентството си, както и за езика и сексуалните моменти.

Портокал с часовников механизъм,  Антъни Бърджес

Същество, способно да върши само добро или само зло, е като портокал с часовников механизъм – на външен вид уж жив организъм с привлекателен цвят и сладък сок, но същността му е само механична играчка с часовникова пружина, навивана от Бог, Дявол или някоя всемогъща обществена машина…

Дракула, Брам Стоукър

Дракула е повече от въплъщение на готическия злодей. Tой се е превърнал в един от трайните символи в съвременната художествена литература. Ще е нужно нещо повече от чесън, светена вода и колове, за да го изчерпим… и цял легион критици, за да го обясним.

Анна Каренина, Лев Толстой

„Всички щастливи семейства си приличат, всяко нещастно семейство е нещастно посвоему…“ – така започва класическият роман на Л.Н. Толстой „Ана Каренина“

100 години самота, Габриел Гарсия Маркес

„Сто години самота“ не е обикновен роман. Това е роман паметник на рода Буендия, който обхваща 100, 200 или повече години (вие решете колко) от създаването както на него, така и на легендарното селище Макондо, което обитава, до неговия край. Не е възможно да се опише това произведение в няколко реда.

Процесът, Франц Кафка

„В “Процесът“ ние сме отведени до границите на човешката мисъл, всичко в този роман е същностно, знаково. Той изразява абсурда в неговата цялост и пълнота.”
Албер Камю

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук