На 10 юли България отбелязва 25-тата годишнина от най-значимия успех във футболната си история – победата над действащия световен шампион Германия с 2:1 на четвъртфинала на Мондиал’94. Успехът на Пеневата чета класира страната ни сред четирите най-добри отбора в света и ни осигурява първо отличие от най-значимия футболен форум – бронзовите медали.

Пред 72 000 зрители на „Джайънтс Стейдиъм“ в Ню Йорк капитанът Борислав Михайлов извежда тима ни в историческия сблъсък – българите са смятани за аутсайдери срещу пълния със световни звезди състав на Берти Фогтс. в него личат имената на Руди Фьолер, Юрген Клинсман, Лотар Матеус, Томас Хеслер, Андреас Мьолер и др.

„Лъвовете“ обаче играят като с равен срещу именития съперник и още през първото полувреме пропускат да вземат преднина в резултата. В 12-тата минута пробив на Стоичков по десния фланг завършва със страхотен пас към Балъков, чийто изстрел се отбива от дясната греда на вратата на Илгнер. След това Михайлов спасява с вещина изстрели на Клинсман и Вагнер.

Все пак Германия повежда в 48-тата минута с гол от дузпа, отсъдена за много пресилен фаул на Лечков срещу Клинсман. Матеус е точен от бялата точка, но след това идват минутите на знаменития български обрат. В 75-тата минута Стоичков изпълнява блестящо свободен удар и изравнява, а три минути по-късно центриране на Златко Янков е засечено с летящ плонж от Лечков, който хвърля в екстаз цялата нация.

Българската победа над Германия се превръща в един от най-знаковите моменти в историята на световните първенства, а героите от „Джайънтс Стейдиъм“ завинаги остават във футболната ни летопис като „Златното поколение“.