диабет

Днес е Световен ден за борба с диабета. През изминалата година над 360 хиляди българи са потърсили личния си лекар заради съмнение за диабет, а 221 хиляди са били прегледани от ендокринолог.

По данни на здравното министерство около половин милион българи имат диабет, но 40 процента не знаят това, което води до усложнения, тежки увреждания и преждевременна смърт.

Диабетът е едно от основните здравни предизвикателства в света. Днес над 32 милиона души живеят с диабет в Европейския съюз. В световен мащаб от диабет страдат над 360 милиона души.

Два са основните типове диабет, като при възрастните се развива тип 2 – рискът се увеличава над 60-годишна възраст, особено при жените. Към пълнолетните хора в риск е насочена кампанията „Не чакай диабета, изследвай се днес“, с участието на 12 лечебни заведения в София, Пловдив, Варна и Бургас.

Фактори за развитие на захарен диабет

Основните рискови фактори за развитие на захарен диабет са наднорменото тегло, както и наличието на първостепенни родственици, страдащи от захарен диабет. Определящо значение има също начинът на живот – хранене, намалена физическа активност, стресът в ежедневието.

Симптомите, при които трябва задължително да се посети ендокринолог, са непрестанна силна жажда, често уриниране, загуба на тегло, силно чувство на глад, чести инфекции в устата, уринарния тракт и по кожата, необяснима обща слабост, рязко спадане на тегло и др. При болшинството от хората с диабет тип 2 обаче липсват признаци на заболяването и то се открива случайно при провеждане на изследвания по друг повод. Последствията и усложненията от диабета могат да бъдат много тежки и с висока цена както за отделната личност, така и за цялото общество.

Основен проблем са развиващите се късни усложнения на болестта, които могат да доведат до слепота, хронична бъбречна недостатъчност и хемодиализа, ампутации на крайници, съдови усложнения – исхемична болест на сърцето, миокарден инфаркт, мозъчно-съдова болест, мозъчен инсулт.

Международната Диабетна Федерация препоръчва поне 30 минути умерена физическа активност- бързо ходене, плуване, каране на колело, танци през повечето дни от седмицата. Редовно ходене поне 30 минути дневно снижава риска от диабет с 35-40%. Изследвания категорично сочат, че промяната в начина на живот снижава риска от захарен диабет с 58%.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук