Повече от 7 млн. души умират всяка година в резултат на тютюнопушене и ако не се предприемат спешни мерки цифрата до 2030г. ще нарасне до 8 млн. В България смъртните случаи са 17 800.

Именно пушенето е причината за един на всеки три смъртни случаи във възрастовата група от 30 до 44 години.

Освен множеството заболявания, до които води употребата на тютюн, пушенето предполага обедняването на много домакинства и национални икономики.

Важен приоритет на общественото здраве в борбата за намаляване на заболеваемостта и смъртността е превенцията на тютюнопушенето сред подрастващите. Доказано е, че ако тютюнопушенето не започне в ученическа възраст, вероятността това да се случи по-късно е много по-малка. Шансът възрастен пушач да се откаже от цигарите е толкова по-малък, колкото по-ранна е била възрастта на пропушване.

Статистиката пушещите младежи у нас е стряскаща – поне петима на всеки 10 ученици са пушили поне веднъж.

Във фокуса на вниманието са здравните рискове и ефективните политики за намаляване на употребата на тютюн. Целта е сегашното и бъдещите поколения да се предпазят от опустошителните последствия за здравето, а също така да се намалят социалните последствия, икономическите бедствия и вредите на околната среда, причинени от употребата на тютюн.

Стабилна и значима е тенденцията за намаляване на експериментирането с цигари – от 65,7% през 2002 г., на 58,8% през 2008 г. и до 48,9% през 2015 г.

Броят на пушачите значително спада между 2002 г. и 2008 г. – от 33,1% на 28,2%. През 2015 г. обаче нивото се запазва почти същото – 27,4%.

Процентът на пасивните пушачи значимо намалява, но въпреки пълната забрана за пушене на закрити обществени места през 2012 г., през 2015 г. техният дял остава неприемливо висок – 50,8% пасивни пушачи у дома, и 50,6% в закритите обществени места.

Мерки като повишаване цените на тютюневите изделия, спазване на забраните за пушене на закрито и здравно образование.

Ето защо днешният ден – 31 май, се отбелязва като Световен ден без тютюнев дим. Тази година мотото е „Тютюнът – заплаха за развитието“.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук