Поредица от нерешени проблеми са били заварени от военния министър Тодор Тагарев, след като е поел поста от предшественика си. Това се посочва в съобщение на Министерството на отбраната, в което се обобщава направеното в рамките на управлението на настоящия министър.
Първият най-сериозен проблем е окомплектоването на въоръжените сили с личен състав, като особено остър е той в Сухопътните ни войски.
Това недвусмислено говори, че политиката по набиране, развитие, задържане, освобождаване от служба и социална адаптация на личния състав е неефективна, обобщават от министерството.
От там допълват, че има значително забавяне в подготовката на Трета авиационна база, която трябва да приеме самолетите F-16. Съществува базата да не бъде готова в срок.
В Сухопътни войски не е модернизиран полигон „Корен“, въпреки че за планираните, но неизвършени работи, авансово са платени на фирма изпълнител 7 милиона лева,
след което фирмата е обявила фалит, а средствата вероятно ще бъдат загубени.
От Министерството на отбраната посочват още, че продължава изпълнението на
сключените договори по придобиване на новия боен самолет F-16, като усилията са
насочени в изграждането на инфраструктурата на неговата оперативна база.
За нейната подготовка има 85 договора за проектиране, строителен надзор, инженеринг и строително-монтажни работи, включващи 49 обекта.
Резултатите в индустриалното сътрудничество, договорено в пакета по придобиването на първите 8 самолета F-16, са твърде скромни, а в договора за вторите осем самолета въобще не е предвидено такова сътрудничество, поради което пропускаме значителни технологични, индустриални и социални ползи за българската икономика и общество, посочват от министерството.
От съобщението става ясно също, че Военно-окръжната прокуратура е прекратила наказателното производство срещу длъжностни лица от ВВС заради смъртта на пилота подполковник Валентин Терзиев. Поради изтекла давност е невъзможно да се търси дисциплинарна и друга отговорност за смъртта на пилота, както и за загубата на един изтребител МиГ-29.
За комплексното и ефективно решаване на тези проблеми и за изпълнение на предвидените в програмата на Правителството мерки в сектор „Отбрана“, фокусирахме усилията в няколко приоритетни насоки, в които вече можем да отчетем положителни междинни резултати.
Например, за да осигурим развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили,
правителството успя да осигури повече пари за отбрана за 2023 г.,
а именно 3,473 млрд. лв. или 1,88% от очаквания БВП. Разходите за инвестиции са над 20 на сто от общите разходи, което също превишава заложеното в плана, отчитат от министерството и посочват, че е поет ангажимент разходите за отбрана за 2024 година и следващите години да са не по-малко от 2% от БВП.
До края на ноември 2023 г. ще бъде внесен и нов проект на Програма за инвестиционни разходи.
За придобиването на многофункционален модулен патрулен кораб
се припомня, че първият такъв вече е пуснат на вода и се работи по сключване на договори за придобиване на необходимите боеприпаси за въоръжението на корабите.
По проекта за повишаване на мобилността и защитата на личния състав от Силите
за специални операции са доставени 94 от всичките 98 договорени машини и се работи по интегрирането на тяхната радио-комуникационна апаратура.
По модернизацията на танковете Т-72
продължават приемните изпитвания и предстои доставянето и монтажа на радио
комуникационното оборудване.
Завършен и открит е Център за управление и киберотбрана към Министерството на отбраната.
От военното ведомство потвърждават намеренията за закупуването на 198 бронирани машини „Страйкър“ за нуждите на механизирана бригада на Сухопътни войски. В тази връзка се подготвя проект на договор за придобиване и поддръжка.
В текста, публикуван на сайта на ведомството се посочва още:
Извършваме оценка и класиране на офертите за нови трикоординатни радари за системата за противовъздушна и противоракетна отбрана и предстои избор на изпълнител на проекта.
Ускорихме работата по обновяване на боеприпасите на Българската армия, съгласно сключения с ВМЗ Сопот договор. Ускорихме и процеса на придобиване на брегови противокорабни ракетни комплекси.
Във връзка с проблема за окомплектоване на състава на Сухопътните войски е направен анализ и са набелязани мерки.
Повишени са заплатите на военни и цивилни служители с 10 %, с което частично е компенсирана инфлацията, а за 2024 г. е заложена индексация на доходите.
Като страна-домакин България е осигурила постигането на начални оперативни способности на Многонационалната бойна група на НАТО на ниво бригада.
Работи се и по изграждането на
многонационален дивизионен щаб на българска територия,
който ще бъде елемент от адаптираната структура на силите на Алианса.
Съвместно с Румъния ще изградим Регионално компонентно командване на Специалните сили. За укрепване на устойчивостта на отбранителната политика и издигане на боеспособността на Въоръжените сили, разработихме и въведохме в действие нова концепция за информационна политика на отбраната, насочена към пълно, навременно, фактологично и разбираемо информиране на обществото относно всички дейности на правителството в интерес на отбраната и националната сигурност.
Това ще допринесе за противодействието на
руските дезинформационни кампании,
целящи да нанесат ущърб върху боеспособността и мотивацията на Българската армия.
От ведомството посочват също, че са удвоени усилията за оказване на всяка възможна подкрепа за Украйна в борбата ѝ срещу руския агресор.
Правителството е одобрило проект на Меморандум за сътрудничество между
министерствата на отбраната на Република България и Украйна.
Взехме решение за предоставяне на допълнителен пакет военна помощ за Украйна. Около половината от общото количество от тази помощ беше изпратен, а останалата част е в процес на подготовка за изпращане.
В същото време Министерството на отбраната оказва необходимата логистична подкрепа на МВР за подготовка за изпращане в Украйна на 100-те бронетранспортьора БТР-60ПБ от резервите на МВР съгласно решението на НС от юли 2023 г.
Още новини от деня – четете тук