Йордан Божилов
Йордан Божилов. Снимка: Софийски форум за сигурност

Със сигурност по време на служебни правителства не трябва да се сменят ръководители на служби, не трябва да се сменят и назначават посланици. Това е категорично, защото то е на практика злоупотреба с право.

Това коментира за ДЕБАТИ.БГ директорът на Софийски форум за сигурност и бивш зам.-министър на отбраната Йордан Божилов във връзка с подготвяните от управляващото мнозинство промени в службите за сигурност. Според тях ръководителите на служби трябва да се назначават от парламента, като се предвижда и сливане на военното с цивилното разузнаване.

Според Божилов назначаването на ръководствата на специалните служби, както и на посланици и генерали,

не трябва да става в мандатите на служебните правителства, назначавани от президента.

„Президентът, който назначава служебното правителство и по този начин служебното правителство да прави предложения за смяна на посланици, на служби, на генерали в армията, това е злоупотреба с право“, категоричен е той.

Божилов изрази и мнението си, че не трябва да се губи балансът, който е заложен в Конституцията по отношение на разделението на властите.

Но аз съм против и това всичко да отиде в изпълнителната власт, както сега се чуват такива идеи. Има механизъм, по който да се направи така, че президентът да не може еднолично да назначава ръководителите на служби или тези лица, които изброих“, обясни той.

Според лансираната от него идея може да се заложи „елегантен ход“, като се внесе допълнителен елемент при избора на началници на служби –

изслушването им в парламента или парламентарни комисии.

Без такова изслушване да не могат да се назначават и това да стане елемент на назначението. Това означава, че ако няма действащ парламент, президентът не може да назначи някое от тези лица по предложение на служебното правителство„, обясни директорът на Софийския форум за сигурност.

Той припомни, че въпросът за сливането на военното и цивилното разузнаване стои на дневен ред от няколко години, но трябва да се прецени каква ще бъде ефективността им при подобно сливане.

„Много добре трябва да се прецени дали едно сливане ще повиши ефективността. Другото е, струва ми се, че по време на война, която се води много близо до България, този въпрос не би трябвало да стои на дневен ред. Трябва много добре да се преценят всички плюсове и минуси. Военното разузнаване дава сега изключително много информация за това какво става в Украйна“, обясни Божилов.

Очаквайте утре пълния текст на интервюто с Йордан Божилов.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук