ВСС
Снимката е илюстративна

Близо три години след аферата „Осемте джуджета“ Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да предприеме действия срещу замесените в случая магистрати. Годините на бездействие на кадровия орган хвърлят сянка на съмнение относно безпристрастността му както тогава, така и сега.

Със свое решение прокурорската колегия на Съвета отстрани временно от длъжност един прокурор и образува седем дисциплинарни производства срещу прокурори и следователи.

Дилян Деянов от окръжната прокуратура в Перник беше отстранен от длъжност до приключването на наказателното производство срещу него, като сега кадровият орган реши, да го отстрани. Това стана по предложение на и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов, съобщава lex.bg.

Прокурор Деянов не присъства на заседанието, а се яви неговият адвокат Людмил Рангелов, а

изслушването се проведе при изключени монитори.

На 15 август прокуратурата съобщи, че Деянов е обвинен за длъжностно престъпление. Той ще отговаря за това, че е нарушил служебните си задължения, като с постановление от 18 януари 2020 г. върнал иззети като веществени доказателства златни монети по казуса „Осемте джуджета“, на лице, което не е трябвало да ги получи.

По същото разследване са обвинени и бившите съпрузи Петьо Петров и Любена Павлова.

Те ще отговарят за укриването на златни монети, за което ги грози от 1 до 6 години затвор.

Същевременно днес прокурорската колегия образува и дисциплинарни производства срещу седем прокурори и следователи, работили по делото „Осемте джуджета“. Предложенията за това отново бяха внесени от Сарафов в средата на август, когато той поиска различни наказания за всеки от седмината, но какви са те не е ясно.

Производствата са срещу следователките от СГП Нели Тодорова и Светлана Стоянова-Вайзе, прокурорите Дилян Деянов, Ивета Маркович, Мирослав Илиев и Кирил Пейчинов.

И.ф. главният прокурор Борислав Сарафов благодари на членовете на Прокурорската колегия за образуваните дисциплинарни производства. Той изтъкна, че става дума за тежки нарушения, които са нарушили нормалния ритъм на работа и най-вече сериозно за

уронили престижа на прокуратурата и на съдебната власт.

Аферата „Осемте джуджета“, кръстена на столичен ресторант, който вече не съществува, беше огласена в разследване на Антикорупционния фонд през 2020 година. От него стана ясно, че през 2019 г. собственикът на „Изамет“ Илия Златанов е бил рекетиран, след като е потърсил съдействие от бившия следовател Петьо Петров – Еврото и тогавашната му съпруга Любена. Причината да потърси помощ бил конфликт със сина му Явор, който присвоил активи от бизнеса им в дружеството.

Златанов подава сигнал за изнудване в спецпрокуратурата, където започва разследване. Домът и офисът на Явор Златанов са претърсени и са намерени множество златни монети и пари, които са иззети като веществени доказателства. Няколко месеца след началото на разследването златните монети са върнати по разпореждане на прокурора Дилян Деянов, но не на Явор Златанов, а на баща му, който пред Антикорупционния фонд твърди, че още на паркинга на спецпрокуратутрата златните монети били натоварени в багажника на автомобил на тогавашните съпрузи Петьо Петров и Любена.

Илия Златанов казва още, че двамата са присвоили имуществото и бизнеса в „Изамет“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук