Министерството на отбраната
Министерство на отбраната

Опитът за оптимизиране работата на специалните служби през последните седмици е централна тема за управляващи и опозиция. Мнозинството в парламента мотивира намеренията си за промяна в работата на службите заради предполагаемо руско влияние върху тях и съмненията, че те често се използват за разчистване на вътрешнополитически сметки.

Шефът на военното разузнаване ще бъде изключен от Съвета по отбрана при военния министър. Това предвижда законопроект за промени в Закона за отбраната и Въоръжените сили, внесен от правителството още на 24 август.

Освен военен разузнавач номер 1 от състава на съвета се изключват

и командирът на Съвместното командване на специалните операции и началникът на Военна академия „Георги Стойков Раковски“. Членове на колективния съвещателен орган остават командирите на Съвместното командване на силите, Сухопътните войски, Военновъздушните сили и Военноморските сили.

Рокадата идва на фона на изразените от управляващото мнозинство намерения за преформатиране на работата на службите, смяната на ръководствата им и промяна в начина на избора им. Причините са свързани с влиянието на президента върху сектора, както и съмненията за политическа и външна намеса в работата на специалните служби. Именно кадър на военното разузнаване беше в основата на шпионски скандал, разкрит от прокуратурата, в който се твърдеше, че са изнасяни военни тайни в руското посолство.

От правителството мотивират внесените законови промени с

подобряване на ефективността в дейността на Съвета по отбрана,

като така се връща съставът му, предвиден в редакцията на закона от 2011 година.

Настоящият началник на военното разузнаване е бригаден генерал Венелин Венев, който е назначен на поста от Румен Радев с президентски указ на 12 юли 2021 година. На същата дата той е повишен и в звание бригаден генерал.

Кандидатурата му е издигната от служебното правителство на Стефан Янев,

който преди това беше секретар по сигурност и отбрана в кабинета на президента Румен Радев. По-късно той е министър на отбраната в правителството на Кирил Петков, който пост напуска след остри противоречия с тогавашния премиер.

Назначаването на Венелин Венев го прави едноличен избор на президента Радев след като е предложен за поста от служебното правителство – излъчено от държавния глава. Това до голяма степен противоречи на духа на Конституцията, която е предвидила ролята на служебното правителство във връзка с организирането на предсрочни парламентарни избори.

Назначенията по върховете на такива важни органи, каквито са разузнаването и МВР, би трябвало да се извършват от редовно правителство.

Относно законовите промени от правителството припомнят,

че действащата нормативна уредба дава възможност, при необходимост министърът на отбраната да разширява състава на съвета, когато има въпроси, касаещи определен род войски или изискващи определен вид експертиза.

Темата за рокадите в службите е чувствителна, тъй като става въпрос за консервативни системи, които не търпят сериозни размествания. Често обаче недоверието в работата на специализираните органи, занимаващи се с националната сигурност, са генератор на скандали.

За съмненията за руско влияние и намеса в политиката за сигурност в страната

непрекъснато има нови доказателства и темата не боше постоянно да бъде загърбвана, тъй като това води до изолация на българската армия от съюзническите структури на НАТО, които нямат доверие и не споделят информация с нашите разузнавателни служби. Това е напълно неприемливо в момент, в който зам.-министърът на отбраната Запрян Запрянов информира за руска провокация, при която кораба се появили на 50 метра от българската брегова ивица.

Това вероятно и занапред ще налага правителството да взема решения, които няма да се понравят на работещите в сектора.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук