Унгарският премиер Виктор Орбан е на кръстопът. На 20 март Европейската народна партия (ЕНП) ще обсъди дали управляващата му партия „Фидес“ трябва да остане член на дясноцентристката организация – и дали да гласува по въпроса. Дебатът идва на фона на засилване на кампаниите за изборите за Европейски парламент през май, и политическите групи от целия спектър, борещи се за влияние.
Дузина партии в ЕНП поискаха от председателя на ЕНП Жозеф Дол „Фидес“ да бъде освободена или изхвърлена, разгневени особено от финансираната от унгарското правителство антимиграционна кампания срещу председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
Официално от „Фидес“ твърдят, че иска да остане в ЕНП. „Фидес не води преговори с която и да е друга група“, каза Балаш Хидвеги, директор по комуникациите на партията и кандидат за евродепутат. „Ние сме в ЕНП и желаем да останем там. Готови сме да представим нашата позиция в семейството на ЕНП.“
За да остане в ЕНП, Орбан вероятно ще трябва да се извини публично за действията си напоследък.
Но на фона на засилващите се искания за изгонване на партията му, реториката на Орбан за ЕНП също се измени, като той нарече критиците си в организацията „полезни идиоти“.
Сега премиерът е изправен пред потенциално решение за политическата посока в бъдеще на неговата партия. Ето пет възможни опции:
Оставане в ЕНП
За да остане в ЕНП, Орбан най-вероятно ще трябва да се извини публично за последните си действия, и успоредно да извърши сложен обрат в действията си по отношение на неговите местни избиратели.
Водещият кандидат на ЕНП за изборите за Европарламент и за поста председател на Еврокомисията, Манфред Вебер, каза миналата седмица пред „Шпигел“, че Орбан „сериозно навреди на ЕНП с коментарите си и кампанията с плакати срещу Юнкер“. По-късно в писмо до Дол, Вебер настоя Орбан да изостави кампанията, да признае вредата, която е нанесъл, и да разреши спора, при който спонсорираният от Джордж Сорос Централноевропейски университет беше принуден да напусне Будапеща.
Може би ще е трудно в това да бъдат убедени избирателите от някои унгарски градове, тъй като Орбан работи усилено, за да убеди местната публика, че Юнкер е застрашил сигурността на Унгария. И в никакъв случай не е сигурно, че извинението ще бъде прието от ЕНП.
Като потенциален знак за бъдещо разделяне с ЕНП може да се приемат думите на бившия унгарски евродепутат Ласло Сурджан, който заяви, , че „моят вид на стари християндемократи не се чувства добре в днешната ЕНП“. Във вторник в публикация в близкия до Фидес вестник „Магяр Немзет“ той каза също, че не е вярно, че „без подкрепата на ЕНП ще бъдем изолирани в ЕС“, отбелязвайки, че „полската управляваща партия не принадлежи към ЕНП, но въпреки това е неразделна част“ от ЕС.
Присъединяване към групата на Европа на нациите и свободата (ЕНС)
Макар Фидес да казва, че не е в преговори с други политически блокове, член на ЕНС заяви, че групата „води дискусии“ с партията на Орбан.
Поставяйки своята партия в ЕНС, Орбан ще се обедини с крайнодясната италианска партия Лигата, водена от Матео Салвини, Национален сбор на Марин льо Пен във Франция и крайнодясната австрийска Партия на свободата (ПСА) на Хайнц-Кристиан Щрахе.
В идеологически план Орбан, Салвини и Льо Пен следват мека линия по отношение на Русия и споделят евроскептично отношение към вземането на решения в Брюксел. Но по много въпроси на политиката те се различават. По отношение на миграцията твърдият отказ на Орбан да предоставя убежище не се подкрепя от Лигата на Салвини, която иска други държави от ЕС да направят повече, за да помогнат на Италия, като приемат мигранти, които пристигат на бреговете ѝ.
И като политици от държави, които плащат повече в бюджета на ЕС, отколкото получават чрез фондове, френските и италианските власти обикновено не посрещат с овации големите разходи на ЕС в по-слабо развитите източноевропейски членове на съюза.
Според прогнозите на „Полинтико“ ЕФС ще спечели 60 места на изборите за Европейски парламент през май, в сравнение със сегашните си 37 места. Фидес би била третата най-голяма партия в EФС, с прогнозни 13 места, поставяйки я зад Лигата и Национален сбор.
Присъединяване към групата на европейските консерватори и реформисти (ЕКР)
В много отношения съюзът между Фидес и полската партия „Право и справедливост“ (ПС) – доминиращата сила в групата ЕКР, която ще бъде отслабена от загубата на британските консервативни евродепутати след Брекзит – изглежда естествено подходящ.
Двете правителства вече работят тясно и имат неформален пакт за отбрана, като ангажирайки се с налагане на вето на всякакви потенциални санкции на ЕС поради загриженост за положението с върховенството на закона. Идеологически те са близки по големите въпроси като миграцията, а на местно ниво залагат на исторически връзки между двете страни.
Но Варшава и Будапеща са далеч един от друг по въпросите на сигурността и възприемането на Русия.
„Орбан се нуждаеше от ЕНП като щит. Ето защо той се задържа толкова дълго в тази група,“ каза за „Политико“ полският евродепутат и съпредседател на ЕКР Ришард Легутко. Ако Фидес се кандидатира за присъединяване към ЕКР „ще бъде страхотна новина за полското правителство“, каза той.
Легутко предположи, че може да се извърши по-общо пренареждане на десницатао. Той каза, че „разговорите между ПС и [италианската] Лига продължават“, и че „лично аз сериозно бих обмислил да приветствам австрийската ПСА към ЕКР“.
„По отношение на ценностите и програмата, ние със сигурност няма да затворим вратата“ за Орбан, каза друг представител на ЕКР, добавяйки, че между групата и Фидес няма „официални разговори“. Той обаче отбеляза, че EКР е сформирала нов съюз с Debout la France и „говори“ с крайнодясната испанска партия Vox, „но нищо не е официално.“
Прогнозите на „Политико“ показват, че EКР ще спечели 57 места през май, в сравнение със сегашните си 75.
Стартиране на нов съюз
Някои наблюдатели смятат, че Орбан има стремежи за водеща роля на европейската сцена, така че не изключват инициативата за ново европейско обединение, водена от Унгария – такова, което може да достигне до от простираща се широко комбинация от консервативни поляци, германци, италианци и скандинавски евроскептици.
Но изборите през май вероятно са прекалено близо, за да се организира нещо стабилно, а други партии вече провеждат кампании с настоящите си съюзи, така че това остава малко вероятен сценарий.
Ще видим!
Орбан обаче може просто да седи настрана – ако Фидес не бъде изключена от ЕНП – и да изчака да види как ще се проведат изборите през май и дали има голяма промяна в политическата динамика, особено в ЕНП и сред евроскептичните групи.
Замразяването или изхвърлянето на Фидес от ЕНП преди изборите би оставило депутатите от Фидес като независими членове на ЕП, намалявайки тяхното финансиране и влияние в законодателната власт. Така че партията има силен интерес да бъде част от група в дългосрочен план.