В специално интервю за ДЕБАТИ.бг климатологът проф. Георги Рачев разказа за преживяванията си по време на 27-ата българска експедиция в Антарктика, в която взе участие. По думите му Глобалното затопляне само по себе си не е притеснително. Страшното е колко бързо се затопля Земята и как това се отразява на топенето на ледниците.
Според климатолога тъй като в Северното полукълбо са съсредоточени по-голямата част от населението на Земята, както й по-голямата част от промишлеността и производството, тук процесите са по-бързи. Очакванията на Рачев са, че след между 20 и 50 години целият лед в Северния ледовит океан ще се стопи и тогава ще настъпят сериозни климатични изменения.
„Когато този морски лед, който с всяка изминала година става все по-малко и по-малко, ако тази тенденция я прехвърлим свободно напред, след 50, а може би и след 30 години може да нямаме лед в Северния ледовит океан. Тогава цялата топлина ще отива за затопляне на океанската повърхност. Това ще доведе до промяна на морските течения, ще доведе и до още по-бърза промяна на климатичните условия в редица райони на Европа и на Северна Америка. Това е най-голямата опасност, която евентуално ни очаква през следващите 20-30 години”, каза проф. Рачев.
Според експерта все повече държави разбират, че за да оцелее Земята, трябва да се предприемат мерки и те вече го правят.
Климатологът предупреди, че „свободата и въздухът правят хората равни”. Затова трябва да се полагат повече усилия, за да се гарантира чистотата на въздуха.
Цялото интервю с проф. Георги Рачев очаквайте по-късно на страницата на ДЕБАТИ.бг.