часовник
Снимката е илюстративна

Европейският парламент подкрепи предложението да се спре задължителната лятна промяна на времето, която удължава деня в целия ЕС.

Предложението ще даде възможност на всяка държава членка да избере от 2021 г. или да запази настоящата система за лятното часово време, или да премахне промените в часовника два пъти годишно.

Министрите също ще имат думата по въпроса.

Съгласно директива на ЕС, всички 28 държави понастоящем преминават към лятно време в последната неделя на март и обратно към зимното време в последната неделя на октомври.

Европейската комисия – отговорна за изготвянето на законодателството на ЕС – направи предложението миналата година, след обществено допитване, което показа, че 84% от респондентите искат да се откажат два пъти в годината да променят часовника. В това допитване участваха 4,6 милиона души, 70% от които бяха от германци.

Но членовете на ЕП и Комисията подчертават, че държавите трябва да координират своите избори, за да сведат до минимум риска от икономически сътресения от разнородни системи от време.

Лятното часово време (DST) е задължително в ЕС от 2001 г. насам и има за цел да направи функционирането на вътрешния пазар на ЕС по-гладко и да намали разходите за енергия.

Твърди се, че по-малкото разлики във времето ще улесни трансграничната търговия и пътуванията в ЕС. Допълнителните дневни часове през лятото могат да намалят разходите за изкуствено осветление и да помогнат за дейности на открито.

Но спестяванията на енергия от DST се оказаха доста незначителни. А някои от основните търговски партньори на ЕС – сред които Китай, Русия и Турция – не работят по DST.

Консултациите и научните изследвания показват, че промените в часовника са имали отрицателно въздействие върху здравето на хората.

Според Комисията проучванията показват, че „ефектът върху човешкия биоритъм може да бъде по-тежък, отколкото се смяташе досега“.

Председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер заяви, че „няма аплодисменти, когато законодателството на ЕС диктува, че европейците трябва да сменят часовниците два пъти годишно.

„Промяната на часовника трябва да спре. Държавите-членки сами трябва да решат дали техните граждани ще живеят по лятно или зимно време.“

Според новото законодателство, правителствата, избрали да направят постоянно лятното време, ще адаптират часовниците си за последен път в последната неделя на март 2021 година.

За тези, които избират постоянно стандартно време – наричано още зимно време – последната смяна на часовника ще бъде последната неделя на октомври 2021 година.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук