Денят в Шри Ланка започна с 3-минутно мълчание, за да отдаде почит на убитите над 310 души при бомбените нападения в неделя и понеделник.
Националните флагове бяха спуснати наполовина, магазините за алкохол бяха затворени, а радиостанциите и телевизионните канали се очаква да излъчват само сериозна музика.
Страната е в режим на извънредно положение.
Всички частни католически училища в Шри Ланка ще бъдат затворени до 29 април.
Според Иван Перера, директор на католическите училища в Шри Ланка, това е предпазна мярка, взета в светлината на настоящата ситуация на сигурност в страната.
Правителството в страната потвърди ареста на 24 души и участието на джихадистката организация Национална Таухийт Джамаат (NTJ) в атаките на три римокатолически църкви в страната.
СВЕТОВНАТА РЕАКЦИЯ
Религиозни и световни лидери осъдиха серията взривове в Шри Ланка, които убиха най-малко 310 души, включително десетки чужденци.
Япония също потвърди, че и неин гражданин е сред убитите от бомбите, които разтърсиха хотели и църкви, които провеждат Великденски служби.
Папа Франциск изрази своята тъга поради нападенията по време на традиционното си великденско обръщение във Ватикана.
Католическата църква в Йерусалим каза в изявление:
„Молим се за душите на жертвите и искаме бързо възстановяване на пострадалите, и да помолим Бог да вдъхнови терористите да се покаят за убийствата и заплахите си.“
Месец след като десетки мюсюлмани бяха убити при стрелба в две джамии в Крайстчърч, премиерът на Нова Зеландия Ясинда Ардърн описа атаката на Шри Ланка като „опустошителна“.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп написа:
„Искрени съболезнования от народа на САЩ на народа на Шри Ланка за ужасните терористични атаки срещу църкви и хотели. Ние сме готови да помогнем!“
Ръководителят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер изрази „ужаса и тъгата“ по време на взривовете, а ръководителят на външната политика на ЕС Федерика Могерини заяви, че атаките са отбелязали „истински тъжен ден за страната и за света“.
В Париж светлините на Айфеловата кула загаснаха в знак на почит към жертвите.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви в изявление, публикувано в Туитър, че „религиозната омраза и нетолерантността, които се показаха по такъв ужасен начин днес, не трябва да печелят“.
„Актовете на насилие срещу църкви и хотели в Шри Ланка наистина са ужасяващи“, пише британският премиер Тереза Мей.
„Бих искал да потвърдя, че Русия е била и остава надежден партньор на Шри Ланка в борбата срещу заплахата от международен тероризъм“, заяви президентът Владимир Путин в изявление на Кремъл.
„Израел е готов да помогне на властите в Шри Ланка в този труден момент. Целият свят трябва да се обедини в борбата срещу бича на терора”, каза премиерът Бенямин Нетаняху.