Доклад на Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите (ЕЦМНН) показа, че Турция е водещата страна в Европа по отношение на конфискациите на наркотици.
В доклада се казва, че Турция е важна страна за трафик на наркотици между Европа и Близкия изток, въпреки че признава строгите закони за наркотиците в страната. Независимо от това, тя също така е начело в задържането на наркотици, тъй като в доклада се посочва, че турските власти през 2017 г. са конфискували повече таблетки от метилендиокси-метамфетамин (MDMA), 8,6 милиона, и повече амфетамини, 6,6 тона, отколкото всички държави-членки на Европейския съюз, взети заедно. Има и повече конфискации на хероин, общо 17,4 тона, в Турция, отколкото във всички страни от ЕС заедно. От 2014 г. Турция участва в работата на ЕЦМНН и е пълноправен член на управителния съвет, но без право на глас.
Турция едновременно се опитва да се отърве от имиджа си на транзитна страна и да се бори срещу употребата на наркотици в страната. През 2014 г. турското правителство стартира „План за бързи действия срещу наркотиците“ за борба с употребата на наркотици и контрабандата на много фронтове. Усилията включват работа с наркозависими с кампании за рехабилитация и повишаване на осведомеността, както и операции, насочени срещу контрабандисти и дребни търговци, извършвани от новосформирани „наркоекипи“.
Тези операции се съсредоточават най-вече върху райони в близост до училища и други места, посещавани от млади хора, най-уязвимите цели за търговците на наркотици. В доклада на ЕЦМНН се казва, че през 2017 г. в Европейския съюз са заловени рекордните 140,4 тона кокаин, което е два пъти повече от предходната година.